Hlavní navigace

Na video se zrcadlem

V minulém čísle HD Worldu jsme recenzovali digitální zrcadlovku Canon 600D, která dovede – kromě krásných fotografií – pořizovat také videozáznam v HD kvalitě. V tomto čísle s...
Redakce 29. 9. 2011

Sdílet


V minulém čísle HD Worldu jsme recenzovali digitální zrcadlovku Canon 600D, která dovede – kromě krásných fotografií – pořizovat také videozáznam v HD kvalitě. V tomto čísle se podíváme na to, jak se s ní pracuje a jak v našich testech jako kamera obstála.
Digitální zrcadlovka Canon EOS 600D je již druhá v pořadí (za modelem 60D), kterou výrobce vybavil výklopným a otočným displejem. Variabilní displej však není jedinou podobnou specialitou, kterou tento fotoaparát sdílí se starším a dražším bratříčkem. Téměř stejný je rovněž režim pro natáčení videa (podobně jako u modelu 550D). Novou funkcí, kterou se může prozatím pochlubit pouze 600D, je 3–10násobný digitální zoom, který je k dispozici spolu s natáčením v rozlišení Full HD.
Canon 600D nabízí progresivní HD videozáznam v rozlišení 1080p se 30 nebo 25 snímky za vteřinu nebo 720p se 60 nebo 50 snímky za vteřinu. Počet snímků závisí na volbě NTSC nebo PAL. K dispozici je také možnost 1080p s framerate 24 obrázků za vteřinu, a to bez ohledu na výběr systému videa.
Zabudovaný mikrofon zaznamenává sice pouze mono zvuk, nicméně díky 3,5mm zdířce máte naštěstí možnost připojit externí mikrofon. Základní úpravy videa (jako střih výběrem začátku a konce záznamu) můžete provádět přímo ve fotoaparátu. Podobně jako model 60D disponuje i 600D možností manuální volby hlasitosti záznamu a také filtrem, který je navržen tak, aby redukoval vliv větru na nahrávanou stopáž.
Identicky jako u staršího modelu s označením EOS 55D je režim videozáznamu dostupný na hlavním otočném ovladači. K němu máme malou výtku: nelze jím otáčet kolem dokola, nýbrž pouze z jedné koncové pozice k druhé a zpět. Zvolíte-li ikonu kamery, zvedne se zrcátko a aktivuje Live View na displeji, jehož poměr stran odpovídá poměru natáčeného videa. Začít natáčet můžete po stisknutí červeného tlačítka na zadní straně fotoaparátu.
Pokročilí fotografové a filmaři automaticky při natáčení videa přepnou na manuální ostření, začátečníci ale budou celkem pochopitelně očekávat, že mohou ostření přenechat na přístroji a jeho AF systému. Zde je třeba přiznat, že automatické ostření modelu 600D patří v porovnání s některými konkurenčními fotoaparáty k těm pomalejším a pro rychleji se pohybující objekty není příliš vhodné. Doporučujeme tedy pro natáčení videa používat spíše manuální ostření. Nejde přitom o nic složitého – přepnete tlačítko na objektivu a otáčíte prstencem pro ostření. Manuální ostření si po chvilce jistě osvojíte a budete dosahovat výrazně lepších výsledků.
Co se expozice týče, zde je na tom zrcadlovka v porovnání s automatickým ostřením mnohem lépe. Možnosti jsou následující: plná automatika, která upravuje expozici průběžně podle množství světla, nebo manuální nastavení rychlosti závěrky a clony. Pokud nejste v manuálních nastaveních příliš zběhlí, ponechte nastavení osudu, tedy automatice – a budete spokojení. Pokud víte, k čemu slouží clona a jaká je správná rychlost závěrky pro to, co chcete natočit, nastavit si požadované hodnoty bude velmi snadné. Navíc máte možnost uzamknout nastavení expozice v průběhu nahrávání a také pořídit statický snímek stisknutím spouště fotoaparátu, v záznamu tím vznikne zhruba jednovteřinová prodleva.
Zajímavou novinku, kterou 600D přináší, představuje 3- až 10násobný digitální zoom. Tato funkce nahrazuje režim Crop 640, který známe z modelu 60D. Funkce je dostupná pouze při použití Full HD rozlišení a při 3násobném zoomu přiblíží obraz do středové části senzoru, čímž efektivně zobrazí plnohodnotný obraz s plným rozlišením, takže jeden pixel na senzoru odpovídá jednomu pixelu na výstupu. Užitečná funkce – nicméně cítíme potřebu dodat, že s rostoucím optickým zoomem se poněkud zhoršuje výsledná kvalita videa, na to je třeba při nahrávání myslet.
Funkci digitální zoom je třeba aktivovat již před samotným nahráváním. Stačí stisknout tlačítko Q a vybrat funkci, obraz na displeji se ořízne na trojnásobné přiblížení. K zoomování slouží tlačítka DISP, + a –. Pro dosažení tohoto ne právě jednoduchého prstokladu budete muset přemístit ruce, což znamená, že natáčíte-li z ruky, téměř nevyhnutelně pohnete přístrojem. Obecně bychom pro natáčení videa doporučili používat stativ, nejlépe s trojcestnou hlavou. Digitální zoom je velmi plynulý, bohužel nemůžete ovládat jeho rychlost. V průběhu testování jsme si pohrávali i s možnostmi, které se nabízejí po stažení profilu CineStyle – výsledkem je výrazně „filmovější“ podání pořízených záběrů.
Natáčení videa digitální zrcadlovkou má oproti kamerám své výhody. Při použití různých výměnných objektivů můžete dosáhnout výsledků, k nimž byste se s běžnými HD kamerami jen těžko dopracovali. Díky velkým prstencům na objektivech je manuální ostření snadnější a rychlejší než na joysticích kamer. Canon 600D považujeme díky široké nabídce objektivů, výklopnému displeji a nabídce dalšího příslušenství za vynikající nástroj jak pro natáčení krásných videí, tak i pro pořizování kvalitních snímků. Svými širokými možnostmi nastavení uspokojí potřeby začínajících i pokročilých filmařů a fotografů.

Specifikace pro natáčení videa:

Dostupná rozlišení: 1920 × 1080p: 30/24 fps (NTSC), 25/24 fps (PAL), 1280 × 720p (HD): 60 fps (NTSC), 50 fps (PAL), 640 × 480 (SD): 60 fps (NTSC), 50 fps (PAL)
Zvuk: 44,1 kHz mono (interní mikrofon), lineární PCM
Formát videa: MOV MPEG-4 AVC, H.264
Velikost souborů: 5,5 MB/s (1080P), 5,5 MB/s (720P), 2,8 MB/sek (VGA)
Maximální velikost jednoho záznamu: 4 GB, max. délka trvání 29 min 59 s