Hlavní navigace

Na záchranu dat s odborníky, nebo vlastními silami? (1)

Jistě se shodneme na tom, že data v počítači patří mezi to nejcennější, co uživatel má. A leckdy, dokonce i vlastní vinou, o ně může velice lehce přijít.
PR článek 9. 8. 2011

Sdílet

Obnova a záchrana dat je v počítačové problematice oblastí, o které všichni víme, že existuje a na kterou se v případě obnovy ztracených dat spoléháme. Laik by si mohl položit zásadní otázku: „Jak se mohou jen tak ztratit data?“

Často stačí relativně málo a dojde ke zničení pevného disku. I nejmenší částečky prachu způsobují poškození čtecích a zápisových hlav. Pokud disky mají vypnutý systém S.M.A.R.T. (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology), který může v předstihu hlásit případné problémy, může poměrně lehce a rychle dojít ke ztrátě dat.

Mechanické poškození a následné selhání disku může být způsobeno řadou dalších poruch: zadřeným ložiskem, poškrábáním záznamových ploten, poškozením vlivem pádu, utrhnutím čtecích hlav, či jeho shořením nebo přerušením vinutí.

Problémem může být závada v elektronice i vliv elektrostatického výboje. Příčiny ztráty dat mohou být rovněž softwarové - týkají se poškození souborového systému, pádu operačního systému, virové nákazy apod. Často stačí i pouhé zformátování disku nedopatřením.

 

Co je nutné zvážit aneb kdy zachraňovat ztracená data?

Ztráta filmů, her či hudby může být nepříjemná, protože za shromážděním těchto dat vězí desítky a desítky hodin práce. Nehledě na zážitky, vztahy a vzpomínky, které se k těmto dílům pojí. Na disku se ale mohou nacházet také citlivé informace a např. důležitá pracovní data. Jejich ztráta může představovat mnohem větší problémy.

Pokud se domníváte, že se vás záchrana dat netýká, opak je pravdou. „Např. přenosné počítače s pevnými disky jsou dnes již natolik rozšířené, že k poruchám dochází ze statistického hlediska velmi často. Podobné je to s disky ve stolních počítačích.

Velký podíl na poruchách má samozřejmě způsob, jak šetrně nebo nešetrně se svými zařízeními lidé zacházejí. I tak je ale prostor pro náhodnou mechanickou nebo elektronickou poruchu větší než dřív“, hodnotí problematiku odborník na záchranu dat Mgr. Štěpán Mikeš.

S rostoucí kapacitou disků, novými technologiemi konstrukce a jejich velkovýrobou se totiž vadné nebo poruchové série disků objevují častěji. Doba je rychlejší a výrobci uvádění nových výrobků na trh kvůli ziskům někdy hodně urychlují. Není tak vždy dostatek času pro dokonalé testování. V neposlední řadě nemusí jít o poškození média. Data a soubory si občas může smazat pouhým nedopatřením i ten největší IT odborník. Stačí jen na něco zapomenout.

 

Zkusit to sám doma?

Existují programy, které dokážou určitá ztracená data obnovit. S některými se dá vyřešit i poškození tzv. Master Boot Record (MBR). „Prostřednictvím záchranářských aplikací lze některé dokumenty a data získat zpět. Podobně tak se dají podomácku vyřešit i jednodušší elektronické poruchy disků.

Ovšem je důležité si uvědomit, že nevhodné nebo neodborné použití těchto programů či jiných postupů může u poškozených disků znamenat i nevratnou ztrátu veškerých dat. Ta po takovém „kutilském“ zásahu často nenapraví už ani následná snaha odborné firmy, která se záchranou dat zabývá“, připomíná Štěpán Mikeš ze společnosti DataHelp.

„Už několikrát se nám stalo, že nám zákazník přinesl disk s naprosto triviální poruchou. Obnova dat z něj by byla otázkou několika hodin práce a nebyla by ani drahá.Jenže zákazník se nejdříve obrátil na souseda „všeuměla“ a ten bohužel dílo zkázy dokonal.

Možná se to přes tu bytelnou konstrukci nezdá, ale disk je velmi citlivé zařízení. V tomto případě jsme už bohužel nemohli nic dělat. Neodborným zásahem na datech disku napáchal fatální škody“.

Kromě těchto skutečností je důležité zvážit také to, zda čas, který obnově dat „po kutilsku“ věnujete je vynaložený opravdu efektivně. Neumí to někde rychleji a bezpečně? Některá data můžeme označit za nedůležitá, ovšem pro firmu může ztráta dat znamenat dokonce i ohrožení její existence - ztráta databáze kontaktu dodavatelů i odběratelů, evidence zaměstnanců, mzdovou agendu atd.

Ve zlomku sekundy může přijít o výsledky práce celého týmu. Čas na získání těchto dat zpět je v tomto případě velmi důležitý. Tady nemá moc cenu přemýšlet, jestli se osloví odborná firma nebo ne. Lepší pomoc pravděpodobně není.

Autorem příspěvku je Mgr. Štěpán Mikeš, obnova a záchrana dat DataHelp