Hlavní navigace

Na záchranu dat s odborníky, nebo vlastními silami? (2)

15. 8. 2011

Sdílet

V minulém pokračování jsme si vysvětlili, co bývá příčinou poruch pevných disků a že obnova dat „na koleně“ může leckdy přijít velmi draho, v krajním případě vést i k definitivní ztrátě informací. Důležitá je totiž úvodní diagnostika média, protože určit správně příčinu poruchy má zásadní vliv na postup obnovy dat.

Čtěte také: Na záchranu dat s odborníky nebo vlastními silami? (1)


Správná diagnostika poruchy je základ úspěchu

Správně určit příčinu poruchy většinou dokáže jen profesionál. Při prvním „kontaktu“ s pevným diskem vyhodnotí poruchu a následně vás informuje o rozsahu problému a nákladech na jeho odstranění.

Při informaci o ceně se řada lidí domnívá, že je příliš vysoká, a proto se rozhodnou realizovat obnovu dat vlastními silami. Jak to v těchto případech někdy dopadá, se probíralo před chvílí. Pokud o data opravdu stojíte, bezpečnějších řešením je svěřit obnovu ztracených dat odborníkům.

V případě že selže systém a data nejsou na disku přístupná, uvažujeme o nástroji, který by data dokázal zpřístupnit. Tady je nutné dát si velký pozor na to, aby se na poškozený disk znovu nezapisovalo.

Data na disku s velkou pravděpodobností stále jsou a vhodnými nástroji je lze přečíst a zachránit. Operační systém nebo nějaký obnovovací software ale na disk zapisuje. Takže hrozí, že přepíše zrovna ta místa, kde se žádaná data nalézají.

Tyto druhy obnov mohou být velice složité, a proto byste měli opravu nechat někomu, kdo se v tom vyzná. Ještě jedno upozornění se v tomto případě hodí zmínit – neodborným zásahem bude případná obnova dat ještě komplikovanější a dražší.

Další chybou, kterou lidé obvykle dělají, je pokus pevný disk otevřít a podívat se, co se vevnitř stalo. Pevné disky obsahují velice choulostivé a extrémně křehké komponenty citlivé na nečistoty, prach a zejména otisky prstů. Uvnitř disku je proto ultračisté prostředí.

K záchraně dat z disků vyžadující jeho rozebrání odborníci využívají speciálních laboratorních podmínek a nástrojů. Tady soused kutil opět nemá moc šanci. Proto disk rozhodně rozebírejte! Leda že byste si z něj chtěli udělat efektní těžítko na stůl.

Hledání a obnova dat může čistého času trvat několik hodin i několik dnů (v závislosti na velikosti média a povaze poškození). Záleží také, o jaké soubory a data jde. Další možností, jak ztratit data, je jejich smazání uložením do koše a jeho pečlivé následné vysypání.

V tomto případě lze využít freeware programy. Problém během chvilky vyřeší i laik. Zdarma šířené programy vyřeší i smazání dat použitím kláves shift + delete. Ale musíte si být jisti, že se na disk nezapisuje. Program musí být nainstalován a bootován z jiného média.

 

Takže jak?

Některé běžné lapálie se můžete pokusit vyřešit svépomocí a tzv. podomácku, i když ani v případě zdánlivě jednoduché „záchranné operace“ není možné vyloučit chybu znamenající i definitivní ztrátu dat.

To je ale riziko za to, že záchranu dat nesvěříte odborníkovi. Mnozí z vás budou porovnávat finance vložené do záchrany dat a jejich důležitost. Fotografie z každoroční dovolené pravděpodobně oželíte, fotografie z první svatby se asi budete snažit zachránit, a tak se rozhodnete investovat potřebnou finanční částku do jejich záchrany.

Důležité je vybrat si firmu, která má zkušenosti se známými i méně známými typy a výrobci a poskytuje kvalitní a prověřené služby. Na trhu záchrany a obnovy dat u nás existuje jen několik těch opravdu dobrých, které neustále investují do výzkumu a jsou schopné úspěšně řešit veškeré typy i závažných mechanických poruch.

Obvykle není problém si u nich nechat zachránit data z pevných disků, optických médií, SD a dalších flash karet, disků a pamětí, z diskových polí RAID, SSD disků atd.

 

Pravidelně zálohovat, při poruše zachovat klid a okamžitě vypnout poškozené médium

A rada na závěr? Ztráta dat je pro uživatele opravdu nepříjemnou záležitostí a většinou přichází bez varování. I když to možná bude znít logicky a jasně, většina uživatelů PC svá cenná data i přesto nezálohuje. Přitom by velkou část dat zachránila i záloha jednou za měsíc.

Pokud už k poruše dojde, důležité je zachovat klid a dodržet tento postup: při podivném chování média okamžitě vypnout systém/zařízení, nerestartovat, ani svépomocí neobnovovat. Neodbornou manipulací s médiem může dojít k nevratným a závažným poškozením, která znemožní záchranu dat, případně ji ztíží.

Tak se prodlouží nejenom čas na jejich záchranu, v závislosti na tom také cena. Pak už zbývá pouze zkontaktovat firmu, která si se ztrátou dat a jejich obnovou dokáže profesionálně poradit.

skoleni

 

Autorem příspěvku je Mgr. Štěpán Mikeš, obnova a záchrana dat DataHelp

Autor článku