Hlavní navigace

Nadace pro svobodný software vyhlásila den odporu proti technologii DRM

Nadace pro svobodný software (Free Software Foundation, zkrác. FSF) vyhlásila 4. květen jako den proti DRM, neboť podle ní je správa digitálních práv pohromou pro legitimní používání médií.
Martin Noska 2. 3. 2010

Sdílet

O stanovení tohoto data na 4. květen rozhodl prezident FSF Richard Stallman (na fotografii výše). DRM (Digital Rights Management) je technologie, která se používá spolu s digitálními mediálními soubory, které podléhají autorským právům, aby zajistila nemožnost jejich dalšího kopírování na jiné přístroje.

Richard Stallman prohlásil, že 4. květen byl vybrán k tomu, aby zvýšil veřejné povědomí o nebezpečí technologie, která znemožňuje svobodný přístup uživatelů k filmům, hudbě, literatuře či softwaru, případně ke všem formám digitálních dat.

DRM podle Stallmana nutí lidi k tomu užívat proprietární software, takže uživatelé pak nemají kontrolu nad svojí činností. Pokud nějaká společnost chce nabízet produkt, který je navržen tak, aby omezil práva uživatelů, je potřeba ji bojkotovat a porazit.

Iniciativa byla zaštítěna organizací Open Rights Group. Její výkonný ředitel Jim Killock podobně jako Stallman říká, že DRM je neštěstím pro práci s digitálními médii. Cílem této technologie je podle něj uvěznit lidi v používání určitého softwaru či zařízení, zničit jejich práva včetně možnosti kritiky. DRM znamená ztrátu kontroly a vydání na milost dodavatelům.

Nadace pro svobodný software dále plánuje oznámit také chystané akce plánované na 4. květen a další podporu akce v blízké budoucnosti. V loňském srpnu nadace opět ostře kritizovala proprietární systémy včetně Windows a Mac OS a uspořádala v americkém Bostonu protestní shromáždění, kdy jeho účastníci ostentativně vhazovali krabice s tímto softwarem do připraveného koše. Více informací najdete v článku Windows 7 pod kritikou Nadace pro svobodný software.