Hlavní navigace

Nádech steampunku: Psací stroj místo klávesnice

21. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © DoctorKan - Fotolia.com
Milovníci starých věcí i ti, kterým se stýská po uklidňujícím klapání při psaní, mohou díky poměrně jednoduché úpravě používat psací stroj jako klávesnici počítače nebo tabletu.
Tadeáš Pelech 21. 2. 2012

V poslední době se začaly kolem popelnic objevovat psací stroje. Tento geniální vynález 18. století se musel v posledním desetiletí sklonit před počítači a dnes už ho nikdo nechce ani zadarmo. To by se mohlo do jisté míry změnit. Ze zbytečného psacího stroje je totiž možné pomocí poměrně jednoduché úpravy vyrobit počítačovou klávesnici s konektorem USB. Psací stroj by tak mohl zažít alespoň částečný návrat na psací stoly.

USBTypewriterS nápadem na úpravu mechanického psacího stroje přišel Američan Jack Zylkin z Filadelfie, který na webu USBTypewriter.com nabízí speciální konverzní sadu. Za cca 1500 korun (plus poštovné) a s trochou trpělivosti a šikovnosti tak můžete získat zajímavý doplněk tabletu nebo osobního počítače. Může posloužit jako kuriozita, pomůcka k ohromení přátel nebo jako prostředník pro seniory, kterým by mohl pomoct překonat obavy z nových technologií a naučit je pracovat s výpočetní technikou. Zajímavý by mohl být i pro příznivce steampunku, kteří si libují ve spojení techniky z doby průmyslové revoluce s moderní technikou současnosti.

Upravený psací stroj funguje jako standardní USB klávesnice. Kromě klasických kláves dostupných na mechanickém stroji podporuje i ty, které na něm obvykle nenajdete – Ctrl, Esc, Backspace nebo F1 – F12. Enter ovšem nehledejte, nahrazuje ho klasická páka pro návrat válce a posun papíru. Neboli, v počítačové hantýrce, cr/lf. Autor se bohužel nezmiňuje, jak je to s přepínáním rozložení QWERTY a QWERTZ.

Na propagačním videu níže (v angličtině) vidíte, že si psací stroj zachovává i možnost psaní na papír. To se může hodit například v případě, že si chcete uchovat kopii textu, který někomu posíláte elektronicky. Není potřeba zdržovat se s tiskárnou, protože kopie vzniká přímo při psaní. Musíte si ovšem dávat pozor na překlepy, jelikož korekční pásky se pomalu stávají nedostatkovým zbožím. Ostatně, stejně jako ty barvící.