Hlavní navigace

Nadměrné sdílení informací během svátků ohrožuje uživatele

Počítačoví zločinci se zaměřovali na nakupující na internetu, kteří nechávali nákup dárků na poslední chvíli. Takové jsou výsledky průzkumu, do kterého se zapojilo více než 1300 obchodů, které se účastnily akce „Free Shipping Day“.
31. 12. 2010

Sdílet

Nová studie, kterou zadal tým Norton, ukazuje, že během svátků dochází k nárůstu on-line transakcí, ale řada uživatelů přitom nedodržuje ani základní bezpečnostní pravidla, aby ochránili sebe i své finance před počítačovými zločinci. Studie také odhaluje, že více než polovina lidí ve věku pod 35 let aktualizuje svůj stav na sociálních sítích včetně informací v reálném čase, kde se právě nachází, ať již se jedná o dovolenou nebo nakupování vánočních dárků v nákupních centrech.

Studii „Připojený, ale neopatrný“ sponzoroval Norton a prováděla společnost Javelin Strategy & Research. Průzkum, kterého se ve Spojených státech zúčastnilo přes 1 000 uživatelů internetu, ukázal, že i přes opakovaná varování před internetovými hrozbami jsou uživatelé stále poměrně bezstarostní a nemají potřebné znalosti o internetové bezpečnosti. Především se jedná o tři oblasti: služby informující o aktuálním místě pobytu, transakce z mobilních telefonů a on-line hesla.

Téměř polovina dotázaných uživatelů (47 %) očekává, že mezi Dnem díkůvzdání a Novým rokem budou častěji nakupovat on-line. 14 % dotázaných uvedlo, že počet jejich transakcí on-line se minimálně zdvojnásobí. Třetina respondentů (31 %) ve věku od 18 do 34 let uvedla, že budou během svátků aktivnější na sociálních sítích.

Řada lidí o svém místě pobytu informuje pomocí geolokačních služeb prostřednictvím mobilního telefonu nebo sociálních sítí, a tím zvyšují riziko například vykradení. Pouhých 15 % dotázaných lidí bylo schopno vysvětlit, co přesně funkce geolokace znamená, takže většina uživatelů mobilního internetu se může i nevědomky chovat rizikově. Téměř čtvrtina respondentů (22 %), kteří používají mobilní zařízení nebo chytré telefony s připojením k internetu, používá aplikace pro určení zeměpisné polohy. Navíc 56 % dotázaných ve věku do 35 let uvedlo, že pravidelně aktualizují na sociálních sítích informace o svém místě pobytu a to ve skutečném světě může být cenná informace pro zločince, kteří mohou nerušeně vykrást dům.

Uživatelé přiznávají, že bezpečnost mobilních zařízení považují za samozřejmost. Téměř 4 z 10 (38 %) uživatelů, kteří mají přístup k internetu prostřednictvím mobilního telefonu, kontroluje svůj bankovní účet a provádí on-line nákupy. Více než polovina (51 %) využívá své zařízení s připojením k internetu i ke kontrole nebo aktualizaci účtu na sociálních sítích.

Přestože je mobilní internet velmi rozšířený, každý čtvrtý člověk s tímto připojením k internetu nemá přehled o svém zabezpečení nebo o něm dokonce ani nepřemýšlí a 42 % má jen obecnou představu o bezpečném postupu. Navíc 52 % uživatelů s mobilním přístupem k internetu nepoužívá ani základní úroveň ochrany jako přístupové heslo.

 

•           Téměř polovina (46 %) dotázaných přiznala, že nikdy nezměnila své heslo e-mailového účtu

•           Přibližně třetina (31 %) nikdy nezměnila své heslo bankovního a finančního účtu

•           42 % respondentů nikdy nezměnila své heslo na stránkách sociálních sítí

•           72 % respondentů, kteří mají jedno heslo na různých účtech / webových stránkách, tvrdí, že to tak mají „protože je snadnější si to pamatovat“