Hlavní navigace

Nahradí HEIF populární formát JPEG?

26. 6. 2017

Sdílet

 Autor: © Kapley - Fotolia.com
Chystaná aktualizae iOS 11 opouští od podpory formátu JPEG -- místo něj přichází s novinkou nazvanou HEIF. Co za tímto krokem Applu stojí a co od toho můžeme očekávat?

HEIF je zkratka pro High Efficiency Image Format a jak je z názvu patrné, jedná se o úspornější variantu ukládání obrazových souborů využívající pokročilejší metody komprese. Stejně velká fotografie uložená v HEIF tak ve finále zabere méně místa než ta v JPEG, aniž by však pozbyla cokoliv ze své kvality.

HEIF vychází z HEVC (High Efficiency Video Compression), respektive video standardu H.265, už využívaného na novějších iPhonech. Ve skutečnosti HEIF ani není vynález Applu, za jeho vývojem stojí skupina zodpovědná například za formát AAC využívaný v iTunes.

A HEIF vlastně ani není opravdovým novým formátem, jako spíš multimediálním kontejnerem pro obrázky a audio. Apple ho však využije pro ukládání obrázků kódovaných video formátem HVEC (H.265). A tím, že v HEIF kontejneru může být uloženo více obrázků současně, vhodný bude především pro pořizování Live Photos.

JPEG byl standardem pro obrázkové soubory rovné čtvrtstoletí, časy se však mění. Přicházející HEIF znamená, že fotografování na iPhonech či iPadech bude znamenat daleko nižší zátěž pro úložnou kapacitu zařízení, což je se zvyšující se kvalitou jak fotografií, tak videí nepochybně dobrá zpráva.

Dle autorů by měl HEIF oproti JPEGu stejné velikosti pojmout až dvojnásobek informací. HEIF navíc podporuje obrázky s barvenou hloubkou 10 bitů, což by měli ocenit i fotofajnšmekři.

Apple nedávno přišel se statistkou, ze které vyplynulo, že majitelé iPhonu ročně pořídí přes jeden trilion fotografií. I navzdory tomuto ohromnému množství však jde v celkovém objemu o číslo, které bude jen těžko zárukou toho, že by se HEIF začal využívat globálně. Alespoň zatím ne.

Cloud23

Pokud budou chtít tedy uživatelé sdílet fotografie pořízené na iPhonu s přáteli používajícími kupříkladu zařízení s Androidem, iOS 11 umožní jejich konverzi.

Ačkoliv ne, že by formát šetřící místem na paměťové kartě neocenili i ti, co si vystačí i bez nakousnutého jablka...