Hlavní navigace

Najděte své přátele díky nové službě Google Latitude

6. 2. 2009

Sdílet

Google uvádí do provozu další službu s názvem Google Latitude, která umožňuje uživatelům pomocí mobilních telefonů a dalších mobilních bezdrátových zařízení vzájemně sledovat své aktuální pozice.

Google Latitude - nová sociální síť na obzoru?

Google uvádí do provozu další službu s názvem Google Latitude, která umožňuje uživatelům pomocí mobilních telefonů a dalších mobilních bezdrátových zařízení vzájemně sledovat své pozice. Latitude aktuálně funguje ve 27 zemích světa, mezi něž patří i Česká republika.
 
Google Latitude dovoluje uživatelům mobilních telefonů a dalších bezdrátových mobilních zařízení sledovat pozici lidí na mapě a sdílet s nimi tu svou. Není přitom ani potřeba vlastnit mobilní telefon s GPS, jako je tomu u jiných podobných služeb. Díky Google Latitude můžeme zjistit, kde se právě naši přátelé, příbuzní či známí právě nacházejí.

Bezpečnost uživatelských dat zde Google zabezpečuje tím, že je tato služba podmíněna souhlasem pozorovaných osob. Uživatel si může vybrat, komu umožní sledovat svou pozici a také se může z této služby kdykoliv odpojit a monitoring tím zastavit, když se mu to právě „nebude hodit“.     

google latitude

Lze také přesně nastavit, jaké informace se mají ukazovat všem vašim kontaktům, kteří tak mohou vidět buď přesnou polohu, nebo jen město, ve kterém se nacházíte.  Můžete ručně zadat dokonce fiktivní polohu, pokud z nějakého důvodu chcete, aby si vaši známí mysleli, že se nacházíte úplně na jiném místě než doopravdy jste. Když se vám za chce, můžete se úplně skrýt před ostatními, přičemž vy je můžete nadále sledovat.
 
"Bez legrace uznáváme, že jsou údaje o poloze uživatele citlivé. Zabudovali jsme proto přímo do aplikace jemně vyladěnou ochranu soukromí," ujišťuje společnost Google. "Nehlídáte si jen to, kdo vidí vaši polohu, ale vybíráte si i oblast, kterou smí vidět," dodává společnost.

Uživatelé mobilních telefonů a počítačů mohou své kamarády vyhledávat na displeji svých přístrojů ve funkci Google Maps. Podobná služba Loopt již běží v USA v síti operátorů Verizon Wireless a Vodafone, přičemž funguje i v mobilních telefonech iPhone od Applu.

Jak celá služba ve skutečnosti funguje? V nabídce Google Maps se objeví služba Latitude a po vstupu do ní si můžeme přidat své přátele (lze je vybrat i z kontaktů uložených v e-mailové službě Gmail nebo vložit přímo jejich e-mailovou adresu) a spojit se s nimi. Váš přítel poté bude dotázán, zda se spojením souhlasí a zda chce s vámi sdílet svou polohu. Po odsouhlasení se můžete navzájem sledovat.
    
social networkLatitude podporují telefony Blackberry, přístroje s operačními systémy Symbian S60 a Windows Mobile, v budoucnu by služba měla fungovat i v telefonech T-1 Mobile se softwarem Android od Googlu, v telefonu iPhone od Apple, a také v různých modelech telefonů značky Sony Ericsson.

Google již v roce 2005 nabízel podobnou službu, která prostřednictvím SMS zpráv informovala uživatele mobilních telefonů o pozici jejich přátel. Tato služba však byla ihned po uvedení zrušena.

V ČR rovněž existuje podobná služba pod názvem Phone On Map, která umožňuje sledování mobilních telefonů. Na rozdíl od nové služby Latitude však vyžaduje telefon s GPS. Pomocí této služby můžeme například sledovat aktuální či poslední známou polohu monitorovaného objektu, animovat jeho trasu pohybu nebo také hlídat, zda objekt neopustí dané místo a v případě, že tak udělá, spustit alarm. Více o této službě najdete na www.phoneonmap.cz.

A k jakému účelu jsou vlastně tyto služby určeny? Samozřejmě jde především pro zábavu, ale ocení je jistě i každý rodič, kterému například umožňují sledovat, kde se jejich děti právě nacházejí. V budoucnu můžeme uvažovat také o firemním využití této novinky od Googlu. Latitude má velmi blízko k sociálním sítím jako je Facebook, protože díky této nové službě máme také přehled, kde jsou naši známí a oni vědí, kde jsme my.

 

Komentář autorky:

CS24

V dnešní době populárních sociálních sítí jako je Facebook nebo Libimseti.cz se není čemu divit, že do této sféry vstupuje také gigant Google. Co si však mnoho uživatelů neuvědomuje, jsou stále větší a větší zásahy do jejich soukromí. Lidé si svou ztrátu soukromí zatím příliš neuvědomují, jejich životy se však zcela mění, začíná se komunikovat stále ve větší míře přes online média bez jakéhokoliv fyzického styku s ostatními a lidé dovolují přístup ke svým osobním informacím mnohdy i úplně cizím osobám.

Ve firmách se dnes vše řeší prostřednictvím e-mailů, mladí lidé se s přáteli stýkají na ICQ, Facebooku nebo si telefonují přes Skype. Je jen na nás, jak daleko to vše necháme dojít a zda si dokážeme uchránit alespoň kousek svého soukromí a zda zůstaneme v budoucnu žít v reálném světě nebo dáme přednost tomu virtuálnímu.

Byl pro vás článek přínosný?