Hlavní navigace

Nanotechnologie čeká tvrdá regulace

12. 4. 2008

Sdílet

Podle nátlakových organizací pro životní prostředí budou muset výrobci nanotechnologie v budoucnu počítat s přísnější regulací, aby se zabránilo negativním dopadům na okolí.

Podle nátlakových organizací pro životní prostředí budou muset výrobci nanotechnologie v budoucnu počítat s přísnější regulací, aby se zabránilo negativním dopadům na okolí.

Podle skupiny Silicon Valley Toxics Coalition může mít neregulované používání nanotechnologie vážné důsledky. Jen v Silicon Valley se nanotechnologií zabývá více než 110 společností a výzkumných center.

Malé částečky jsou původcem azbestózy (zaprášení plic), silikózy, zanícení uzlin a zápalu plic. Na základě toho lze očekávat vysoké riziko při vdechování nanočásteček.

Bez zesílené regulace by se Kalifornie a další průmyslové oblasti mohly stát zdroji toxického zamoření. K úniku toxických látek došlo například v Santa Clara County roku 1981, zákonodárci by se proto měli poučit z minulosti a podobným problémům předejít.

Některé produkty nanotechnologie mohou způsobit vážné poškození mozku, nebo se mohou usadit hluboko v plicích, což může mít zatím neznámé následky. Nanočástečky stříbra mohou být příčinou stejných problémů, jako stříbro obsažené ve vodě způsobující neschopnost rozmnožování u mlžů.

Americké zákony regulují převážně společnosti, které produkují více než 10 000 galonů (asi 40 000 litrů) regulovaného materiálu. Zákon se proto nevztahuje na produkty nanotechnologie, se kterými se nakládá v nesrovnatelně menších objemech.

„Začínáme pracovat s novými technologiemi, ale používáme 40 nebo 50 let staré zákony,“ říká Sheila Davis, ředitelka Silicon Valley Toxics Coalition. „Legislativa je zastaralá, řeší nakládání s chemikáliemi používanými před sto lety.“

National Nanotechnology Initiative má rozpočet 1,44 miliardy dolarů na rok 2008, ale pouze čtyři procenta jsou určeny na pokrytí dopadů na zdraví a na životní prostředí. Dle Davisové se jedná o velkou nezodpovědnost vlády.
Nenechte si ujít:
Nanotechnologie zvýší výkon procesorů stonásobně

Nový objev v oblasti nanotechnologie - vědci vyvinuli nejčernější materiál

Průlomový objev: nová technologie neuvěřitelně zvýší výdrž akumulátorů!

Morph – nová koncepce od Nokie na bázi nanotechnologie

Další krok ve vývoji zobrazovacích zařízení - kontaktní čočky s čipem

Další revoluční objev z oblasti povolodičů využívající nanotechnologie je tady

Silicon Valley Toxics Coalition usiluje o zpřísnění regulace průmyslu, zejména o nakládání s nanotechnologiemi. Též požaduje, aby společnosti měly povinnost zveřejnit seznam chemikálií, které při své činnosti používají.