Hlavní navigace

Nárůst poptávky po softwaru na zakázku dále pokračuje

22. 1. 2011

Sdílet

V posledních několika letech se ukázalo, že ti, kdo prorokovali, že veškerý podnikový software bude záležitostí dodavatelů velkých softwarových balíků a že vývoj na zakázku zanikne, se rozhodně mýlili.

Naopak, na základě našich zkušeností společnosti a organizace žádají aplikace na zakázku stále více, protože se potřebují odlišit na svých velmi konkurenčních trzích. A jejich jedinečné požadavky nedokáže balíkový software zaměřený spíše na podporu rutinních procesů pokrýt, ale musí být řešen vývojem unikátního řešení. Velký rozvoj zaznamenáváme v oblasti vývoje aplikací za použití webových technologií, a to zejména v odvětví logistiky, finančnictví a státní správy.

Růst poptávky po webových aplikacích je možné sledovat u firem či institucí, které dospěly do určitého stadia vývoje či velikosti a pro hladký provoz chodu organizace je třeba optimalizovat, zefektivnit či popř. automatizovat jednotlivé činnosti. Příkladem mohou být tzv. helpdesková řešení. Účelem helpdeskového systému je zefektivnit procesy spojené s požadavky v organizaci, a to ať už vzniklých na základě potřeby nějakého konkrétního pracovníka či na základě např. automaticky vygenerovaného požadavku nějakým „strojem“ (např. v případě, kdy některé servery neobsahují patřičné aktualizace, jsou aplikace, které toto na serverech monitorují, schopné vytvořit záznam do helpdesku). Abychom byli schopni tyto procesy optimalizovat, potřebuje firma především spolehlivou evidenci požadavků a vždy aktuální přehled o stavu jejich řešení.  Mnoho společností dnes požaduje bohatší helpdeskové funkcionality, a proto se zajímají například o možnost statistického vyhodnocování, modelace procesů zpracování požadavku, sofistikovaný systém oprávnění a v neposlední řadě také propojitelnost na jiné systémy využívané v dané organizaci.

Ovšem nejvíce poslední dobou nabývají na významu mobilní aplikace, resp. zařízení obsahující mobilní technologie. Současná doba rozvoji těchto technologií nahrává – vše se zrychluje a uživatelé požadují zařízení/službu, které obsahují vlastnosti široké škály funkcionalit, ve formátu typu mobilní telefon, PDA, MDA, tablety apod. V oblasti podnikových mobilních systémů se tak na trhu rozšiřují např. ty, které zajišťují kompletní fleet management – od správy vozového parku, automatickou tvorbu knihy jízd přes podporu logistiky a on-line sledování pohybu vozidel až po přínosy v podobě vyššího zabezpečení vozidel, osob a věcí. Kromě dopravních společností tato řešení využívají například leasingové firmy, společnosti z odvětví stavebnictví, potravinářství, ale také všechny firmy, které provozují nějaký vozový park. Důležité je, že se tyto technologie nerozšiřují jen kvůli módnosti, ale především kvůli ekonomické efektivitě. Jejich využíváním dochází k prokazatelným úsporám z důvodu většího dohledu nad chováním řidičů firemních vozidel a také díky optimálnějšímu plánování tras a rychlému řešení neočekávaných událostí.

Autor je ředitelem společnosti Kaktus Software

Byl pro vás článek přínosný?