Hlavní navigace

NASA: Curiosity se připravuje na jízdní zkoušky

20. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © NASA
Vědci jsou připraveni na test pohybových dovedností vesmírného vozítka a jeho laseru. První jízda Curiosity bude velmi krátká.

„Ještě než se vozítko vydá na průzkumnou cestu po Marsu, chtějí vědci otestovat základní pohybové schopnosti jízdou dopředu a zpět, což má zároveň ověřit funkčnost motoru a kol," prozradil John Grotzinge z NASA Jet Propulsion Laboratory. Někdy během příštích týdnů prý zřejmě uslyšíme o úspěšných testech.

Jakmile bude test vesmírné sondy dokončen, vyrazí Curiosity na svou první cestu. Jejím cílem má být oblast, které NASA dala jméno Glenelg. Podle Grotzingeho jde o velmi zvláštní a zajímavou část Rudé planety, která rozhodně stojí za prozkoumání. Očekává se, že vozítko se do Glenelgu dostane během tří, maximálně čtyř týdnů. Vše ovšem závisí na tom, jestli Curiosity po cestě narazí na skálu nebo půdu, kterou by vědci pokládali za zajímavé podrobněji analyzovat.

V Glenelgu NASA plánuje nechat modul po dobu dvou měsíců. Ke konci roku se pak Curiosity má přesunout na Mount Sharp, což je 4,5 km  vysoká hora uprostřed kráteru Gale, ve kterém vozítko přistálo. Do hory vkládají vědci velké naděje, protože právě zde je šance zjistit, jestli byl na Marsu v minulosti život.

 

skoleni

Před cestou do Glenelgu chce NASA otestovat také laser, který je umístěn na vrcholu stožáru Curiosity. Laser má sloužit k rozbíjení kamenů, které se následně podrobí analýze prostřednictvím dalších nástrojů sondy. Podle Rogera Wiense z Los Alamos National Laboratory byl již pro test laseru vybrán konkrétní kámen, který leží jen pár metrů od vozítka.

Wiens uvedl, že laser bude na kámen vysílat 30 impulzů po dobu 10 sekund. Po každém zásahu Curiosity pořídí vzorek plazmatu a vědci zanalyzují děj na povrchu horniny. Kámen je nicméně jen začátek a podle Wiense celá operace nemá nijak velkou vědeckou hodnotu. V první řadě jde při ní o otestování funkčnosti laseru, jen se při té příležitosti už rovnou provede i analýza cílového objektu.