Hlavní navigace

NASA pronajme Googlu letiště pro výzkumné účely

12. 11. 2014

Sdílet

 Autor: Fotolia
Provozovatel internetového vyhledávače Google si od americké vesmírné agentury NASA pronajal letiště, na němž hodlá zkoumat vesmírné technologie a robotiku. Kontrakt je v hodnotě přes miliardu dolarů.

Malinké letiště Moffett Federal, které si od NASA pronajala dceřiná společnost Googlu s názvem Planetary Ventures, sloužilo především jako přistávací plocha soukromých letadel vysokých manažerů Googlu.

Americká společnost Google zatím bohužel konkrétně neupřesnil, jak plánuje komplex využívat, avšak podle prohlášení agentury NASA zde bude probíhat „výzkum, vývoj, montáž a testování technologií v oblastech letectví, robotiky a vesmíru.“ Planetary Ventures si letiště pronajala na šedesát let za 1,16 miliardy dolarů.

Součástí obchodu je také závazek Googlu znovuzprovoznit Hangar One postavený v roce 1933 - jednou z největších volně stojících konstrukcí na světě. Planetary Ventures budou do obnovy Hangar One a dalších dvou hangárů na letišti investovat více než dvě stě milionů dolarů. Celý komplex se nachází pouze 6,5 kilometru od centrály Googlu v Mountain View.

Důvodem koupě bude mimo jiné i známý zájem spoluzakladatelů Googlu Larryho Page a Sergeye Brina o letectví a vesmír. Google proto v minulosti již koupil plno firem, které na technologiích v oblasti robotiky či vesmírných satelitů pracují.

Americký gigant financuje také soutěž známou Lunar X Prize, v rámci které získá 30 milionů dolarů první firma, která zvládne dopravit na Měsíc vlastního robota.