Hlavní navigace

Nástroje pro mobilní bezpečnost (2)

3. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Přehled vlastností některých bezpečnostních řešení pro mobilní platformy.

V současné době je na trhu řada bezpečnostních softwarových nástrojů pro mobilní telefony s různými operačními systémy. Výrobci mobilních bezpečnostních softwarů se ale musí na rozdíl od osobních počítačů, kde má Microsoft s OS Windows dlouhodobé dominantní postavení, poprat s rozmanitostí mobilních platforem.

Minule jsme se zaměřili podrobněji na platformy BullGuard Mobile Security a Kaspersky Mobile Security, dnes následují další.

·         Eset Mobile Security

Eset poskytuje ochranu mobilních zařízení zatím pouze pro Windows Mobile a Symbian. Verze pro OS Android je v současné době ve verzi těsně předcházející té komerční. Řešení umožňuje antivirovou a antispywarovou ochranu uživatelů v reálném čase.

Kontrolovány jsou všechny soubory, které se tvoří, jsou otevřené, upravované nebo stahované např. přes Wi-Fi, BlueTooth, GPRS nebo EDGE. Kontrolu lze také plánovat po časových intervalech nebo na požádání. Firewall monitoruje poštu podle nastavených pravidel. Uživatel je ochráněn před spamem možností výběru povolených telefonních čísel do whitelistu nebo blacklistu.

Ochrana proti zneužití poskytuje možnost vymazání osobních dat telefonu a z datových karet na dálku po zaslání SMS zprávy. Systém také ohlásí výměnu SIM karty přes SMS na předem zadané telefonní číslo. Výrobce také nabízí podnikům řešení s centrální správou.

·         McAfee Wave Secure

McAfee má pro mobilní zařízení několik produktů. Základní mobilní ochranu poskytne bezpečnostní nástroj Wave Secure od McAfee, který je k dispozici ve verzích pro telefony s OS Android, Windows Mobile, Symbian a telefony BlackBerry.

Aplikace poskytuje uživateli možnost uzamčení nebo vymazání dat v jeho telefonu, případně lokalizovat telefon pomocí GPS. Uživatel může on-line zálohovat a obnovit data, jako jsou kontakty, SMS, evidence hovorů a fotografie. Pro telefony s iOS nebo Android jsou k dispozici nástroje McAfee Family protection, které umožňují „rodičovskou ochranu“ ve smyslu zabránění přístupu na stránky s nevhodným obsahem. Rodič může v reportech sledovat i zájem o další vyhledávaný a prohlížený obsah.

Verze pro zařízení s iOS poskytuje například funkci „trekování“ polohy uživatele.

·         Lookout Premium

Bezpečnostní mobilní software Lookout Premium je k dispozici pro ochranu telefonů s OS Android, Windows mobile a BlackBerry. Má uživateli poskytnout real-time nebo plánovanou periodickou ochranu proti malwaru, spywaru a škodlivým aplikacím.

Funkce Safe Browsing kontroluje navštívené stránky na přítomnost malwaru a phishingu. Další funkce Private Advisor, která je součástí verze pro Android, kontroluje nainstalované aplikace, jež přistupují v telefonu k privátním údajům uživatele, jako jsou jeho poloha, kontakty, SMS zprávy a další osobní informace. Data ve ztraceném nebo ukradeném zařízení mohou být vzdáleně zablokována nebo smazána včetně dat na paměťové kartě.

 

Polohu hledaného zařízení lze také vzdáleně lokalizovat nebo aktivovat hlasitý alarm. Součástí řešení je také on-line zálohování kontaktů a dalších dat z telefonu na internetový účet uživatele. Z administrátorské konzole lze spravovat i více telefonů.

·         Norton Smartphone Security

Symantec ohlásil nástroj pro mobilní bezpečnost na čtvrtý kvartál letošního roku s podporou více mobilních platforem. Zatím je možné pořídit starší nástroj, Norton Smartphone Security, pro dožívající mobilní operační systémy Windows Mobile a Symbian.

Umožňuje real-time antivirovou ochranu dat ve vnitřní paměti i na paměťové kartě, k dispozici je SMS/MMS antispam a firewall. Ztracený nebo ukradený telefon lze zasláním SMS zprávy zablokovat nebo vymazat. Symantec také ohlásil uvolnění betaverze pro Android, ale v době vzniku článku nebyla na Android Marketu k dispozici pro ČR.

Podle zveřejněných informací verze pro Android obsahuje všechny požadované bezpečnostní nástroje, jako mají konkurenční produkty včetně možnosti vzdáleného bezpečnostního zásahu (uzamknutí, smazání, lokalizace) pomocí SMS zprávy s jednoduchým textem.

·         F-Secure Mobile Security

Uživatel, který se rozhodne pro zabezpečení svého telefonu, může využívat i aplikaci F-Secure Mobile Security pro OS Symbian, Windows Mobile a Android. Ochrání uživatelova data proti škodlivému softwaru, proti útokům ze sítě a proti ztrátě a krádeži. Antivirová ochrana běží v reálném čase nebo ji lze spustit na vyžádání.

Ztracený nebo ukradený telefon lze pomocí jednoduché SMS zprávy zablokovat nebo restartovat do základního továrního nastavení. Systém také informuje uživatele o výměně původní SIM karty a lokalizuje na vyžádání polohu pomocí GPS.  F-Secure je také ve verzi pro podniky s možností centrálního dohledu administrátora.

·         NetQin Mobile Anti-virus

Výrobce poskytuje aplikaci s výkonnou ochranou proti virům, spywaru a dalšímu škodlivému softwaru v reálném čase nebo na vyžádání. Ochrana probíhající v reálném čase kontroluje také případný chat, e-mail, webové stránky a MMS multimediální zprávy.

Program dále nabízí uzamčení přístroje nebo smazání dat při ztrátě nebo krádeži. Nalezení ztraceného přístroje může pomoci GPS. V základní verzi je také uživateli k dispozici firewall. Zajímavou funkcí je také monitoring systémových prostředků ve verzích pro Android a Symbian, které třeba uživateli říkají, jaké aplikace například využívají nadměrně datový provoz, přistupují k GPS apod.

  • AVG Mobilation

Řešení je v tuto chvíli k dispozici pro OS Google Android. Využívá ale možnosti přístupu k funkcím operačního systému, a nabízí tak velké množství funkcí a ochrany. Ochrana, která pracuje buď periodicky v automatickém režimu, nebo na vyžádání, kontroluje obsah telefonu proti známým virům. Soubory, e-maily, SMS zprávy nebo aplikace kontroluje na přítomnost malwaru.

Ochrana po ztrátě či krádeži umožňuje vzdálené uzamčení nebo vymazání dat v telefonu. Ztracený telefon je možné lokalizovat přes GPS a poslat na něj SMS zprávu, která se zobrazí přímo na displeji. Užitečná je funkce pro vzdálené zálohování kontakůy, zpráv a také logy hovorů či obsah telefonu včetně aplikací uložených na SD kartě.

 

Závěrem

Význam ochrany mobilních zařízení roste. Bezpečnostní softwarové nástroje pro jednotlivé platformy již dodává řada malých i velkých softwarových firem. Do portfolií produktů pro spotřebitelský i SMB segment a do korporátních systémů standardní ochrany koncových stanic je zařazují renomovaní výrobci bezpečnostního softwaru.

Je také vidět poměrně velký pohyb na trhu, kde konkurence roste. Probíhají akvizice firem, kde se kupují celá řešení pro doplnění nabídek.  Výrobci, kteří spoléhají na vlastní vývoj, přicházejí často s novými verzemi a funkcemi, zejména co se týká aplikací pro OS Android. Další výrobci opouštějí podporu produktů pro Symbian a Windows Mobile.

top100

Je také vidět jistá standardizace bezpečnostních funkcí, což vede k podobnosti některých řešení. Distribuce přes aplikační shopy je dnes jak pro privátní, tak i pro podnikové uživatele velmi rychlá a pohodlná s instalací rovnou do zařízení. Teď je především na uživatelích, aby si zvykli na dodržování bezpečnosti svých mobilních telefonů stejně tak, jak ji vyžadují u svých počítačů nebo u dalšího osobního a firemního majetku.

Autoři působí ve společnosti Ness Czech v oblasti mobile&messaging