Hlavní navigace

Naučte desktopy a mobily vzájemné spolupráci

26. 7. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © ambrozinio
Váš chytrý telefon může úžasně spolupracovat s klasickým počítačem. Přinášíme návod, jak toho dosáhnout.

Smartphone a PC – dvě různé podoby prakticky téhož. Všechna mobilní zařízení jsou v podstatě počítače, ne? Tak proč je nepropojit tak, aby byl život výrazně jednodušší? Koneckonců, píše se rok 2015. Používání různých platforem již není omluvou, aby zařízení fungovala odděleně, tak jako by existovala v různých světech.

Následujících několik tipů může pomoci prolomit bariéru mezi stolním počítačem a chytrým telefonem se systémem Android a zajistit, aby vzájemně fungovaly jako harmonické rozšíření. Podotýkáme ale, že některé uvedené příklady mohou být závislé na internetovém prohlížeči a na jazykovém nastavení.

 

1. Synchronizujte své úložiště

Váš počítač má lokální úložiště stejně jako telefon – jsou to dvě samostatná nepropojená místa. S využitím chytré cloudové aplikace však stačí pár minut nastavování a disky těchto zařízení mohou začít sloužit tak, jako by to byl jeden disk.

Toto tajemství se nachází v produktu FolderSync, což je nástroj pro platformu Android, který stojí necelé tři dolary. (Existuje také bezplatná verze, ale obsahuje reklamy a má omezenou funkčnost).

FolderSync umí pracovat s velkým množstvím cloudových služeb včetně řešení Amazon, Box, Dropbox, Google Drive nebo OneDrive. Pokud vámi vybraný poskytovatel nabízí program i pro stolní počítače (uvedené příklady to splňují), bude to použitelné řešení.

Aby všechno fungovalo, nainstalujte aplikaci do svého telefonu a postupujte podle pokynů pro připojení ke cloudové službě úložiště podle svého výběru. Nastavte „páry“ pro všechny složky, které chcete se svým počítačem propojit (například složku obsahující dokumenty a stažené soubory), a vytvořte nové odpovídající složky ve svém cloudovém úložišti.

Nezapomeňte nastavit páry tak, aby používaly obousměrnou synchronizaci. Chcete-li nepřetržitou aktualizaci, můžete nastavit okamžitou synchronizaci nebo můžete zvolit nastavení méně zatěžující baterii, jako je například synchronizace jednou denně, pokud vám nevadí prodleva.

Nyní nainstalujte desktopovou aplikaci pro vámi využívanou cloudovou službu. Otevřete aplikaci, najděte spárovanou složku, kterou jste vytvořili, a připravte ji k použití. Pokud jste například spárovali složku Dokumenty, můžete na svou plochu umístit Zástupce a přesunout do ní všechny své dokumenty.

Potom s touto složkou pracujte tak, jako by šlo o běžné místní úložiště. Vše, co zde uděláte, se uloží na disk a propojí s cloudem, odkud se uskuteční automatická synchronizace s vaším zařízením Android. Stejným způsobem budou směřovat do vašeho počítače všechny změny, které uděláte ve svém telefonu.

 

2. Najděte a zabezpečte svůj telefon

Nemůžete najít svůj telefon na jeho obvyklém místě mezi polštáři na gauči? Nebo ještě hůř, odešli jste z domu a někde cestou jste ztratili své zařízení? Není třeba propadat panice: Váš počítač vám může přesně říct, kde se váš mobilní kamarád nachází. Můžete dokonce telefon vzdáleně zamknout a v případě potřeby ho smazat.

Jediné, co musíte udělat, je dostat se ke svému (či jakémukoli) počítači, v prohlížeči přejít na web google.com a zadat do vyhledávacího pole text „Find my phone“ (Najdi můj telefon). (Nejprve se budete muset přihlásit ke svému účtu Google, což budete pravděpodobně chtít udělat v anonymním režimu prohlížeče, pokud to nebude váš osobní počítač.)

Během několika sekund vám Google zobrazí podrobnou mapu ukazující místo, odkud se váš chytrý telefon naposledy hlásil. Kliknutím na ni se objeví úplné rozhraní Android Device Manager, kde je možné použít funkce prozvonění, zamknutí a úplného okamžitého smazání vašeho telefonu přímo tam, kde se právě nachází.

Je tu ale jeden háček: Váš přístroj je nutné předem nastavit, aby to vše bylo možné. Věnujte tomu nyní dvě minuty, dokud je váš telefon v bezpečí. Otevřete v něm aplikaci Google Settings (Nastavení Google). Všimněte si, že jde o aplikaci Google Settings, což není totéž jako běžné nastavení systému – Settings (Nastavení).

Přejděte do nabídky Security (Zabezpečení) a aktivujte obě možnosti „Remotely locate this device“ (Vzdáleně určit polohu tohoto zařízení) a „Allow remote lock and erase“ (Povolit vzdálené uzamčení a vymazání). Nyní se můžete zhluboka nadýchnout, uklidnit se a začít se starat o cokoli jiného.

 

3. Přenesení trasy z počítače do telefonu

Možná že váš problém netkví v tom, že ztrácíte svůj telefon, ale ztrácíte se sami. Všichni víme, že Mapy Google nabízejí skvělou navigaci, ale možná jste nevěděli, že si tohoto navigátora můžete přímo poslat z počítače do telefonu – bez potřeby jakéhokoli softwaru kromě obyčejného webového prohlížeče.

Je to jednoduché: Zadejte na jakémkoliv desktopovém počítači do služby Google Maps adresu, kam míříte, a poté, když jste přihlášeni ke svému účtu Google, klikněte na „Odeslat do zařízení“. Zobrazí se dialog s výzvou k zadání názvu vašeho mobilního zařízení – vyberte ten pravý.  V odpovídajícím telefonu pak po přijetí příslušné notifikace otevřte aplikaci Mapy a trasa vaší cesty je vám automaticky k dispozici.

 

4. Získejte univerzální schránku

Představte si, o kolik by mohly být věci jednodušší, kdybyste mohli stisknout Ctrl-C ve vašem počítači a tento stejný text mohli vložit někde ve svém chytrém telefonu. Nebo naopak – označit a zkopírovat text v telefonu a vložit ho do dokumentu či e-mailu ve vašem počítači.

Krásná představa, že? Tak skončeme se sny a změňme je ve skutečnost. Bezplatná aplikace s názvem Pushbullet umožňuje vytvořit univerzální schránku, která propojí váš desktop a mobilní zařízení a rozsáhlým způsobem ušetří čas.

Nainstalujte tuto aplikaci do telefonu a do svého počítače nastavte odpovídající aplikaci desktopovou. Otevřete nastavení dané aplikace v zařízení Android a aktivujte volbu „Universal copy & paste“ (Univerzální kopírování a vložení).

A je to: Vaše schránky jsou nyní propojeny. Kdykoliv zkopírujete text ve svém počítači, můžete ho okamžitě vložit ve vašem zařízení se systémem Android, a kdykoliv zkopírujete text ve svém telefonu, můžete ho vložit kdekoli ve svém desktopovém počítači. Jediné, co musíte udělat, je použít příkazy běžného kopírování a vkládání na úrovni systému jako obvykle.

 

5. Sdílejte webové stránky, obrázky a soubory

Zatímco se zabýváme aplikací Pushbullet, podívejme se ještě chvíli na její funkce sdílení obsahu. Pushbullet neuvěřitelně zjednodušuje zasílání webových stránek, obrázků a libovolných souborů mezi počítačem a telefonem – bez potřeby připojení kabelem.

Kdykoliv narazíte na položku, kterou budete chtít ze svého telefonu sdílet, použijte běžný příkaz systému Android pro sdílení – je snadno dostupný ve většině aplikací a systémových procesů – a vyberte Pushbullet jako cílové místo sdílení. Na straně desktopového počítače nabízí Pushbullet rozšíření prohlížeče, na které můžete kliknout, kdykoli budete chtít použít sdílení.

Ať už to je webová stránka nebo soubor, které budete mezi zařízeními přenášet, vyvolá to v cílovém systému krátce po odeslání nové okno.

 

6. Nastavte si připomenutí

Google Now (Chytré karty Google) nabízí skvělý systém připomenutí, který vám umožňuje nastavit poznámky pro určitý čas nebo dokonce lokalitu. Pro jejich vytvoření však nemusíte používat svůj telefon: Z libovolného desktopového prohlížeče, kde jste přihlášeni, zadejte do vyhledávače Google „Remind me“, aby se zobrazilo dialogové okno připojené k systému Android. (Pozn. red.: v současné době je k tomu nutné nastavit jazyk vyhledávání na angličtinu.)

Poté můžete vyplnit svou poznámku s podrobnostmi, kde či kdy chcete, aby se zobrazila, a Google toto připomenutí zobrazí na vašem telefonu na odpovídajícím místě či v příslušném čase.

Můžete také uspořit jeden krok a zadat najednou celý příkaz, například „Remind me to POZNÁMKA at TERMÍN“ nebo „Remind me to POZNÁMKA at MÍSTO“, kde POZNÁMKA může být běžný víceslovný i jinojazyčný text poznámky, TERMÍN může být v různých anglických formátech data, času či obojího (tomorrow, on monday, at 19, 19:30, friday 7pm atd.) a MÍSTO může být například Praha nebo Doma atd.

Chcete vidět své připomínky z desktopového počítače? Zadejte do vyhledávače Google „Show me my reminders“. Zobrazí se seznam budoucích i minulých připomínek přiřazených k vašemu účtu.

 

 

7. Přístup k celému počítači z vašeho telefonu

Nemohli bychom mluvit o propojení počítače s vaším telefonem Android bez zmínky nejpřímějšího spojení ze všech: schopnosti získat přístup k celému vašemu počítači z obrazovky smartphonu. Díky bezplatné aplikaci Chrome Remote Desktop od společnosti Google je to snadnější než kdy jindy.

 

Cloud22

Tento příspěvek vyšel v Computerworldu 10/2015. Časopis (starší čísla i předplatné těch nadcházejících) si můžete objednat na adrese našeho vydavatelství.