Hlavní navigace

Názor: Další Y2K za 24 let asi nehrozí

Sdílet

 Autor: © Ig0rZh - Fotolia.com
Konec roku nás opět o něco přiblížil obávanému datu 19. ledna 2038, které by podobně jako slavný Y2K podle některých mohl představovat konec světa, nebo alespoň civilizace jak ji známe. A znovu by v tom měly mít prsty ty zákeřné počítače.

Rok 1999 se (stejně jako pro některé rok 2012) nesl ve znamení strachu z budoucnosti: banky, nemocnice, elektřina... to vše mělo s přelomem půlnoci skončit kvůli tomu, že v době, kdy vznikal první hardware a počítačové programy, s rokem 2000 nikdo příliš nepočítal, a tak se stalo zvykem zapisovat roky pouze posledním dvojčíslem. A protože rok 00 v plánu nebyl, měl se čas na počítačích vrátit zpět do roku 1900.

Přípravě na tento den se obětovaly miliony dolarů a tisíce hodin času. Nakonec se vlastně nestalo téměř nic – pár webů mělo problémy s pomotanými daty a prvního ledna bylo na místech používajících staré stroje potřeba nastavit některé z obvykle automatických procesů manuálně. To byla celá ta dlouho obávaná apokalypsa. Dodnes se však přesně neví, zda šlo jen o planý poplach nebo zda investované dolary (v ČR šlo o 70 milionů korun) a čas očekávanému neštěstí zabránily.

Tak jako tak v roce 2038 nás čeká něco trochu podobného, avšak problém roku 2038 by měl jít vyřešit ještě snadněji – tedy v případě, že se bude technologií té doby vůbec týkat. A co že se to v té ne až tak vzdálené budoucnosti má odehrát? Je to vlastně celkem jednoduché, většině programů napsaným v jazyce C dojde čas. Odpočet probíhající od 1. ledna 1970 ve čtyřbajtovém formátu dorazí k číslu 2 147 483 647, tedy na své maximum, což by (stejně jako v roce 2000) mohlo způsobit problémy ve výpočtech, které se následně negativně odrazí v téměř všech sférách, ve kterých se počítače používají.

Tento problém se však bude týkat pouze 32-bitových zařízení, která už tou dobou možná budou pouze retro záležitostí. Ale i tak se s ním bude muset pár nejen státních institucí, které nerady nakupují nové stroje, dokud ty staré fungují, vypořádat. Dobrou zprávou pro ně může být, že by oprava problému Y2038 měla být podstatně jednodušší a tedy i levnější.

Pokud rok 2038 přežijeme my i naše počítače bez úhony, další konec vinou Unixu by nás měl čekat až 4. prosince 292 277 026 596, tedy pár miliard let poté, co bude pravděpodobně veškerý život na Zemi spálen Sluncem.


Markéta Gajdošová

special_kyberutoky

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.