Hlavní navigace

Názor: Facebook je aktivní ve světě open source

Sdílet

 Autor: © Facebook
Facebook nemá příliš dobrou pověst. Lidé jím často opovrhují a i jeho věrní uživatelé ho poslední dobou využívají spíše z toho důvodu, že neznají vhodnou alternativu, nebo zkrátka ze zvyku. Ale ať už si o něm myslíme cokoliv, pravdou je, že bez Facebooku by dnešní internet nebyl tím, čím je.

Před Facebookem jsme možná měli MySpace či Lidé.cz a další více či méně úspěšné pokusy o sociální sítě, ale až Marku Zuckerbergrovi se podařilo vytvořit síť, jež oslovila masy, a navždy změnila podobou internetu a svým způsobem vlastně možná i společnosti.

Posledním počinem Facebooku, který by mohl ovlivnit mnohé, je nový programovací jazyk s názvem Hack, za kterým stojí Bryan O’Sullivan, Julien Verlaguetová, a Alok Menghrajani. Ti jeho vývojem strávili posledních několik let. Facebook byl totiž původně naprogramovaný v hojně používaném jazyce PHP, jenž však brzy přestal potřebám sociální sítě kvůli vysokému počtu uživatelů vyhovovat. PHP totiž vyžaduje při takovém počtu uživatelů příliš vysoké množství počítačových serverů.

Minulý rok tento malý tým technických géniů vymyslel virtuální mechaniku Hip Hop Virtual Machine (HHVM), čímž Facebook vyřešil svůj problém s PHP a mohl se několika serverů zbavit, nový programovací jazyk Hack však řeší i další problémy – usnadňuje například opravy chyb a správu kódu.

Hack je vlastně takovou pokročilejší variantou PHP kombinující statické a dynamické kódy. Tato varianta je známá pod názvem graduální programování a dosud se v praxi příliš nevyužívala. Facebook již postupně PHP kód Hackem nahradil, čímž opravil velké množství chyb. Hack je podle O’Sullivana pro vývojáře vlastně takovou záchrannou sítí.

„Jeho největší výhodou ironicky je, jak málo se od PHP liší,“ myslí si spoluzakladatel společnosti Forumatic a softwarový specialista Nis Adermann. A největší reklamou pro Hack je fakt, že ho již používá největší sociální síť – málokterý z hromady nově vznikajících jazyků má takovou výhodu. Mnozí však pochybují o tom, zda lze Hack vůbec novým programovacím jazykem nazvat.

Otázkou však je, zda se Hack se svým názvem vůbec uchytí, když Google při zadání tohoto výrazu vyhledá téměř 73 milionů výsledků, z nichž jen naprostý zlomek schovaný kdesi na desáté straně vyhledávání, souvisí zrovna s tímto jazykem. A ač na PHP stále běží velká část internetu, dnes už k nejoblíbenějším jazykům spíš nepatří.

Hack však není jedinou věcí, která vznikla díky Facebooku a obohatila svět svobodného kódu open source. Facebook totiž ke svému provozu používá také databázi MySQL, která pro síť s takovou uživatelskou základnou také nebyla ani zdaleka dostačující a tak ji Facebook trošku urychlil.

A to není vše, podle včerejší akvizice společnosti Oculus Rift se Facebook plánuje pustit také do objevování světa virtuální reality.

A tak ať už si o Facebooku myslíme cokoliv, jeho vliv, který má a jistě ještě nějaký ten rok mít bude, mu upřít nelze.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.