Hlavní navigace

Názor: Mají altcoiny budoucnost?

Sdílet

 Autor: © auryndrikson - Fotolia.com
Kryptoměnu Bitcoin není čtenářům Computerworldu nutné nikterak dlouze představovat. Částečně anonymní platební systém, který před čtyřmi lety vytvořil anonymním Satoši Nakamoto okupuje stránky všech médií, jak jeho cena neustále kolísá, a novináři i analytici se neustále dohadují o tom, zda jde jen o módní vlnu, která brzy pomine, nebo zda se kryptoměny stanou budoucností, a jednoho dne klasické peníze úplně nahradí.

A jak tomu už u úspěšných projektů bývá, i Bitcoin má celou řadu následovníků, kráčejících v jeho stopách a snažících se zkopírovat jeho pohádkový úspěch. Mají to celkem jednoduché, protože Nakamoto vytvořil Bitcoin jako open-source, a tak si vlastně úplně každý může vytvořit svou alternativní kryptoměnu. Těmto „kopiím“ se obvykle říká altcoiny a v posledních měsících je jich více než hub po dešti: Litecoin, Dogecoin, Sexcoin, Primecoin, BBQcoin... a ve vyjmenovávání všech altcoinů bych mohla pokračovat ještě hodně dlouhou dobu.

Část alternativních kryptoměn, například Litecoin či Primecoin, vznikla s ušlechtilým záměrem původní zdrojový kód vylepšit. Ulehčit počítačům, snížit nákladnost těžení nebo dokonce přidat něco nového – v případě Primecoinu jde například o vyhledání Cunninghamových řetězců prvočísel. Jiné altcoiny oproti tomu vznikly jako obyčejná recese, například Dogecoin, který je založen na internetovém memu, přesto (nebo spíše právě proto) se stal celkem záhy po svém vytvoření velmi populárním; lidé jeden dogecoin kupují i za více než sto dolarů a má kolem sebe jednu z největších komunit.

Připojit se dnes k těžení bitcoinů je bez speciální počítačové sestavy téměř nemožné, a tak celá řada lidí tyto alternativy vítá s otevřenou náručí, a vrhá se po každé nové kryptoměně, která slibuje naprosto originální přístup a „zaručené zbohatnutí“ do pár let. Komunity, které se kolem altcoinů tvoří, jsou přesvědčivé a často trochu podobné sektám. Všichni věří, že zrovna ta jejich bude velkou novinkou, která Bitcoin během pár měsíců či let překoná nebo minimálně dožene. Trochu mi to připomíná situaci kolem onlinových her. Stejně jako World of Warcraft přes věčné naděje fanoušků těchto her nemá konkurenci, ani Bitcoin ji ještě nějaký čas mít nebude, nehledě na zbožná přání altcoinových komunit.

Někteří by mohli namítat, že takových populárních projektů, které byly nahrazeny nějakou novinkou téměř přes noc, je nespočet a že je jen otázkou času, než i Bitcoin bude nahrazen něčím lepším a novějším a že je pouhým konceptem, který kryptoměnám otevřel dveře, ale brzy bude překonán. Pokud se tak jednoho dne stane, za jeho pádem rozhodně nebude stát žádný z altcoinů, který pouze čerpá z již existujícího zdrojového kódu a nepřináší žádné, či jen bezvýznamné inovace.

Pokud se objeví kryptoměna, která bude mít proti již celkem rozšířenému Bitcoinu šanci, bude muset přinést něco kompletně nového. A to se rozhodně nestane přes noc.


Markéta Gajdošová

special_kyberutoky

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.