Hlavní navigace

Názor: Mnoho povyku pro zbytečnou hračku

Sdílet

 Autor: © Google
K dlouho opěvovaným i zavrhovaným chytrým brýlím Google Glass má konečně přístup i široká veřejnost. Tedy, alespoň ta, která se momentálně nachází na území Spojených států amerických a v kapse jí přebývá nějakých 1500 dolarů (což dělá něco kolem 30 000 Kč).

Google Glass byly ohlášené asi tak před rokem a od té doby o nich slýcháme ve všech možných souvislostech stále dokola. Jednou je chtějí kdesi zakazovat, podruhé působí problémy se zákonem řidičům, jimž se zachtělo vyzkoušet jejich navigace – a jindy v pozitivním slova smyslu; to třeba tenkrát, když jeden doktor jen díky jejich pomoci dokázal zachránit život. Google Glass nám mají přinést vylepšenou realitu a udělat naše životy o něco pohodlnější. Mají jen jeden malý háček; kromě těch pár vyvolených, většina z nás o nich může pouze číst (a v některých případech možná také snít).

Ač je mi marketing Googlu obvykle sympatický, myslím, že čeho je moc, toho je příliš. A co se Google Glass týká, myslím si, že jde o klasický případ mnoho povyku pro nic.

Poprvé, když jsem o nich slyšela, jsem se jako fanoušek sci-fi nadšení ubránit nedokázala. Už tehdy bylo jasné, že než se dostanou na oči široké veřejnosti, nějakou chvíli to potrvá. Jenže mezi jejich oficiálním ohlášením a dneškem uběhlo takové vody, že už jsem stejně jako většina ostatních k této hračce spíše skeptická. Přiznejme si, příliš dobře nevypadají a konkurence vyrábí podobné technologie na oči s jediným rozdílem; jsou jaksi hezčí (alespoň v některých případech). A to ani nemluvím o tom, že se na chytré brýle vedle šikovnějších hodinek pomalu zapomíná.

Googlu se rozhodně podařilo vzbudit zájem o chytré doplňky, ať už v podobě hodinek, náramků či právě brýlí. Když jsem však poprvé zaznamenala informace o akci, při které Google své Google Glass naplánoval jednodenní prodej (končící dnes večer) všem (kdo jsou aktuálně v USA), mé pochybnosti se vypařily úplně; dnes jsem si už opravdu jistá, že jde jen o velkou bublinu, která je dobrá tak k tomu, aby se o Googlu a možná i chytrých doplňcích začalo mluvit, ale pravděpodobně ani Google sám o víc než diskuzi nestojí.

Jednomu by se až chtělo říct, že „pokud budou se Google Glass jednoho dne širokou veřejnost rozšíří, sním svůj klobouk.“

Ale já naštěstí žádný klobouk nemám...


Markéta Gajdošová

special_kyberutoky

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.