Hlavní navigace

Názor: MS-DOS patří mezi nejbezpečnější systémy

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Každý, kdo využívá svůj počítač ke psaní v množství větším než malém, se čas od času potýká se zásadní otázkou (která vlastně není vůbec zásadní, jen je její řešení příjemným způsobem prokrastinace); v jakém programu svá díla tvořit? Možná by bohatě stačil nějaký program pro systém MS-DOS.

Spisovatel George R. R. Martin, který je znám především díky televiznímu seriálu Hra o trůny, má tento problém už pár let vyřešen. Používá „trošku“ zastaralý program WordStar 4.0, jenž běží na počítači s operačním systémem MS-DOS. Kromě vyhynutí virů pro tento historický systém navíc chybějící podpora multitaskingu zlepšuje soustředění se na práci.

Martin poznamenal, že moderní textové editory ho jen rozptylují. Především jejich automatické opravy pravopisu. „Nesnáším některé z těchto moderních systémů, ve kterých napíšete malé písmeno a ono se samo změní na velké. Nechci psát velké, kdybych chtěl, udělal bych to. Vím, jak funguje klávesa shift, přestaňte mi to opravovat!“ prohlásil například G.R.R.M. v americké talk show s názvem Conan. Dalším důvodem, proč Martin automatické opravy nemůže vystát, je fakt, že se jen těžko zvládají vypořádat s cizokrajnými výrazy a jmény, které ve svých fantasy příbězích používá.

Poprvé se o používání editoru WordStar Martin zmínil v roce 2011, do té doby odpovídal na otázky, zda se nebojí virů, nebo toho, že by mohl jeho dílo někdo ukrást a předčasně zveřejnit, tajemně slovy, že ne, že proti takovým pokusům vlastní tajnou zbraň.

Počítač s DOSem tento známý spisovatel používá pouze k tvorbě příběhů, pro ostatní aktivity, například psaní e-mailů a podávání daňových přiznání, vlastní další, trochu modernější počítač s připojením k internetu. Martin na svém blogu v roce 2011 napsal, že se považuje za muže 20. století, nikoliv toho 21.

Také se označil za dinosaura, protože tou dobou používal počítače již dvacet let a na svůj zastaralý textový editor nedá dopustit. WordStar podle Martina nabízí všechny funkce, které ke psaní svých příběhů potřebuje. Počítače s DOSem byly populární v osmdesátých letech a začátkem let devadesátých, v roce 1996, když vyšel první díl série Písně ledu a ohně s názvem Hra o trůny, ho už mnozí považovali za zastaralý.

Martin není se svou touhou po jednoduchém textovém editoru sám, mnozí autoři se dnes obracejí na minimalistické textové editory, které místo spousty funkcí nabízejí zkrátka možnost psát. Ale Martin to rozhodně s touhou po jednoduchosti dotáhl nejdále. A počítač bez připojení k internetu je zbraní proti hackerům vskutku účinnou.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.