Hlavní navigace

Názor: Nemáte rádi dotykové ovládání? Máte smůlu.

Sdílet

 Autor: © Sergey Nivens - Fotolia.com
Jestliže sledujete dění kolem Googlu a Chromebooků, možná už jste zaznamenali experiment s názvem Chrome Athena, který už se několikrát objevil ve zdrojovém kódu Chromia. Tento experiment se pokouší přiblížit Chrome OS dotykovému mobilnímu operačnímu systému Android, současná verze Chrome OS se zatím blíží svým uživatelským rozhraním spíše klasickým Windows 7.

Jak můžete posoudit sami, tento experiment v jeho současné verzi příliš dobře nevypadá. Nové uživatelské rozhraní se skládá z několika karet a nepěkných ikon a když si odmyslíte očividnou nedodělanost, tento vzhled výrazně připomíná nový Android L, který se snaží soustředit především na multitasking.

Aktuální rozhraní Chrome OS je vcelku tradiční a funguje dobře v kombinaci s klávesnicí a myší, jeho dotykové ovládání celkem zaostává, což rozhodně není ke škodě. Podle nového rozhraní se zdá, že další Chromebooky budou převážně dotykové. Dnešní Chrome OS není s dotykovým ovládáním příliš kompatibilní, takže je dobře, že na těchto změnách Google pracuje. Otázkou však je, zda je dobře také současná móda toho mít dotykové úplně vše.

Dobře, přiznávám se, když vyšel první iPhone, patřila jsem mezi pochybovače. Myslela jsem si, že nikdo nebude chtít používat nepraktické a opatlané dotykové mobily. Podobně jsem se spletla i s tablety. Dnes mám jak dotykový telefon, tak i ten tablet, a s klidem dovedu přiznat, že jsem se mýlila. Stane se. Přestože jsem se však této módě přizpůsobila, neznamená to, že jsem s ní spokojená. Mobil používám pouze k telefonování a tablet ke čtení. Zcela upřímně přes všechny vymoženosti typu aplikace SwiftKey na dotykových zařízeních nejsem schopná bez chyby napsat ani větu a svou obludnou klávesnici bezvýhradně miluji.

Představa, že se osobní počítače budou opravdu ubírat stejným směrem jako mobilní telefony a za pár let budeme mít na výběr ten s dotykovým monitorem, nebo takový, na kterém nespustíme ani prohlížeč, mě upřímně děsí. Podle všeho bych se s tím měla začít pomalu smiřovat a duševně se na to připravovat. A vy ostatní také.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.