Hlavní navigace

Nedostatek diod pro LED podsvícení

27. 4. 2010

Sdílet

 Autor:
Poptávka po LED podsvícení v LCD HD televizích i počítačových monitorech se stále zvyšuje, výrobní kapacity světelných diod však nerostou stejným tempem.

Cesta k vyřešení této nerovnováhy vede na jedné straně navyšováním výrobních kapacit, na druhé straně úsporám v televizorech. Například relativně stále méně časté je používání plného LED podsvícení („Full LED“), které je vyhrazeného spíše vyšším modelům. Místo něho se prosazuje poměrně nové okrajové podsvícení („Edge LED“), kdy jsou diody po stranách, další novinkou je osvětlování jen horního a dolního okraje, či dokonce jen jedné strany obrazovky.

Nicméně pracuje se i na úpravě samotných diod a zvyšování jejich jasu. Nedávno informoval tchajwanský výrobce AUO (AU Optronics), že do roka se začnou používat v televizích nové typy LED. Jak uvádí server DigiTimes, jejich vyšší jas by měl snížit efektivní potřebu v podsvětlení až o jednu třetinu.

Výrobce Epistar očekává, že podíl HDTV s tímto druhem podsvětlení vzroste do konce roku o 20 %, příští rok pak očekává jejich celkový podíl na prodaných LCD televizích 45 %. To klade zvýšené nároky na výrobce diod - v prvním čtvrtletí převyšovaly zakázky velkých LED výrobců jejich výrobní kapacity o 30 až 40 %, kvůli tomu rostou ceny.

Předpovědi dalšího růstu se různí, nicméně vzhledem k postupnému navyšování kapacit na jedné straně a optimalizaci LED podsvícení na straně druhé lze očekávat i pozvolné necenové vyrovnání nerovnováhy v dodávkách LED.