Hlavní navigace

Nejcennější firma všech dob: Apple, nebo Microsoft?

24. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Alexander Orlov - Fotolia.com
Akademici z Columbia Journalism Review zpochybňují, že by současný Apple byl nejcennější firmou všech dob. Tržní kapitalizaci bychom měli upravit o inflaci. A vítězem se stává – Microsoft.

Viz také: Akcie firem Apple a Google na absolutním maximu

Nejcennější firmou všech dob by pak byl nikoliv současný Microsoft, ale Microsoft v roce 1999 před pádem dot.com bubliny, který s sebou stáhl i řadu dalších technologických, zdaleka nejen internetových firem.
Rekordní tržní kapitalizace Applu je nějakých 622,5 miliard dolarů. V prosinci roku 1999 přitom souhrnná hodnota všech akcií Microsoftu (tj. kapitalizace firmy) byla 620,6 miliard dolarů. Započtěme teď inflaci. Samozřejmě je velmi zajímavé, jak si budeme měřit, zda spotřebitelskými cenami nebo objemem peněžní zásoby. Použitá metodika je ta první (jinak by míra americké inflace dosahovala neuvěřitelných hodnot). Podle ní 1 dolar v roce 1999 rovná se 1,38 dolaru v roce 2012. I podle tohoto krajně střízlivého přístupu by pak cena Microsoftu z roku 1999 odpovídala dnešním 853,4 miliardám dolarů, tedy mnohem více, než je současná kapitalizace Applu.
Columbia Journalism Review kritizuje média, že ve snaze vyrobit titulek se prostě inflací nezabývala a Apple pasovala do čela.
Možné ovšem je, že kdybychom šli dále do historie a prováděli přepočty tohoto typu, objevíme i mnohem starší rekordmany? (A jistěže to nemusí znamenat monopol na pazourek a podobné za vlasy přitažené pohledy na věc, ale co třeba různé „indické" společnosti v Anglii, Holandsku v 17.-18. století?)

Byl pro vás článek přínosný?