Hlavní navigace

Nejdůležitější příspěvky Facebooku světu otevřeného kódu

11. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © kentoh - Fotolia.com
Facebook je novým vzorem díky svému agresivnímu přispívání svými projekty s otevřeným kódem.

Po dlouhou dobu byl Google miláčkem opensourcové komunity. Žádná společnost této velikosti a vlivu nebyla takovým přítelem otevřeného kódu. Ale časy se mění. Novým favoritem je Facebook. Zmiňme jeho největší a nejdůležitější příspěvky.

Cassandra je jeden z původních velkých hráčů ve světě Big Data a databází NoSQL. Původně byl její kód otevřen Facebookem v roce 2008 a od té doby je používán stovkami velkých firem a organizací. Pravděpodobně největší příspěvek firmy Facebook.

Phabricator je směsice webovských aplikací, které usnadňují vývojářům komunikovat o softwarových projektech. Obsahuje aplikace pro sledování chyb, prohlížení a recenze zdrojového kódu a vůbec skvělou sadu nástrojů pro týmy vyvíjející software. Stále je aktivně aktualizován Facebookem, ale i řadou dalších společností.

PHP bylo dlouhou dobu univerzálním jazykem internetu, ale od té doby z důvodu bezpečnosti, výkon či funkcionalita řada vývoje odehrává ve vhodnějších jazycích. Upgrade kódu vždy znamenal velkou časovou investici a úsilí. HipHop je bezplatný a jednouchý nástroj, který konvertuje kód PHP do C++.

Primer je nástroj na optimalizaci JavaScriptu, který usnadní práci pro všechny, kdo to s JavaScriptem myslí vážně. XHP je další nástroj pro programátory, je to extenze PHP umožňují používat fragmenty dokumentů v XML jako výrazy PHP.

Corona je výsledek pokusu Facebook o přepracování Hadoopu směrem k větší škálovatelnosti, efektivnosti a dostupnosti pomocí změny algoritmů plánování úkolů. Jako otevřený kód byla uvolněná v listopadu minulého roku.

Tornado je otevřená verze webovského serveru, který pohání FriendFeed a je navržen tak, aby zvládal velké objemy simultánních připojení, což je podle jeho vývojářů ideální pro služby www poskytované v reálném čase. Jde o plnohodnotný server www určený pro big data, na která už Apache a další servery nestačí.

Apache Hive je další příspěvek Facebooku, který nyní používá řada vývojářů světa velkých dat. Běží na vlastním programovacím jazyku HiveQL a podporuje velké datasety v souborových systémech kompatibilních s Hadoopem. Hive se stal životně důležitou části jeho ekosystému.

Open Compute Project se snaží o otevření architektury datových center Facebooku. Od zahájení projektu se k Facebooku přidala řada velkých jmen, včetně společností HP, AMD, Fidelity, Salesforce.com, VMware a Canonical. Cíle projektu jsou hodně vysoké, ale také se může stát korunním klenotem aktivit Facebook v oblasti otevřeného kódu.

Byl pro vás článek přínosný?