Hlavní navigace

Nejen Windows XP: Končí i podpora MS Office 2003

13. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Ačkoliv riziko plynoucí z neaktualizovaného kancelářského balíku je menší než v případě operačního systému, i konec bezpečnostních aktualizací MS Office 2003 je pro zákazníky důležitý.

Windows XP nejsou jediným masově používaným softwarem Microsoftu, jehož podpora se blíží ke svému konci. Spolu s ním bude 8. dubna 2014 vydán poslední balíček záplat také pro MS Office 2003 a MS Exchange 2003.

Absence další nabídky bezpečnostních oprav není ani v případě kancelářského balíku zanedbatelná. Mnohé útoky se provádějí právě přes soubor ve formátu kancelářské aplikace, který je umístěn na webový server nebo zaslán e-mailem.

Analytici Wes Miller ze společnosti Direction a Michael Silver z Gartneru se shodují, že Office 2003 a Windows XP sdílejí v mnoha podnicích společný osud, proto by se konec podpory Office 2003 neměl podceňovat. Windows XP se výrazněji uchytily po vydání Service Packu 2 zhruba ve stejné době, jako přišel na trh MS Office 2003. Podniky pak obvykle přeskočily následující aktualizaci, tedy Vista a Office 2007. Příčinou byla (kromě samotného aktualizačního cyklu) i spokojenost s předcházejícími verzemi softwaru, rozpačité přijetí Windows Vista i ribbonů (pásů karet) v MS Office 2007.

Podobné osudy

Každopádně tak MS Office do značné míry následuje přijetí Windows. Firmy obvykle přecházely z Windows XP na Windows 7, podobně z MS Office 2003 na verzi 2010. Stejně tak rozpačité je v podnicích zase přijetí Windows 8 i Office 2013.

Oba analytici, Millet a Silver, se ovšem liší v odhadu, nakolik se v prostředích s přetrvávajícími Windows XP provozuje i MS Office 2003. Silver usuzuje, že to bude asi 30-40 %, Millet hádá více. Přesné statistiky k dispozici nejsou, protože penetrace operačních systémů se zjišťuje především při návštěvách webu, kdy se identifikuje prohlížeč, OS pod ním a plug-iny browseru, nikoliv však ostatní aplikace. Další rozbory mají nicméně naznačovat, že kritika ribbonů postupně odeznívala, takže některé firmy aktualizovaly dříve kancelářskou sadu než operační systém. (Mimochodem, Julie Larson-Greenová, která měla v Microsoftu hlavní podíl na volbě ribbonů, je nyní odpovědná mj. za tablet Surface.) Faktem také je, že Windows XP mnohdy přetrvávají nikoliv na klasických PC, ale na vestavěných (embedded) systémech, včetně např. bankomatů.

Bezpečnostní rizika

Ačkoliv riziko plynoucí z neaktualizovaného kancelářského balíku je menší než v případě operačního systému, i konec bezpečnostních aktualizací MS Office 2003 je pro zákazníky důležitý, vždyť v roce 2013 bylo pro tuto verzi určeno 10 bulletinů zabezpečení. Pokud tedy zákazníci chtějí software nadále používat, měli by udělat alespoň několik základních úprav, například zakázat makra.

MS Exchange

Nakonec nelze zapomenout ani na to, že současně končí podpora „back-endu“, tedy serveru MS Exchange 2003. I zde se aktualizační cyklus v podnicích podobal Windows a MS Office, tedy vynechána byla verze Exchange 2010 a ve větší míře se upgradovalo až na verzi 2010. Exchange 2003 byl obvykle instalován na Windows Server 2003, který bude podporován do roku 2015. Zde může upgrade být spojen s další komplikací: Windows Server 2003 byl ještě k dispozici i ve 32bitové verzi, následující serverový software již jen jako 64bitový. V některých případech se přechod na vyšší verze proto možná odkládal (odkládá) kvůli hardwaru.