Hlavní navigace

Nejlepší počítač pro Windows? Ten od Applu!

21. 4. 2021

Sdílet

 Autor: Apple
Testeři hlásí, že nejsvižněji dnes rozjedete Windows 10 na M1 Macích s využitím Parallels Desktop.

Jestliže jedním z nejsvižnějších způsobů, jak pracovat s Windows, je jejich spuštění v prostředí Parallels Desktop na Macu s procesorem M1, je jasné, že časy se mění. Tím spíš, že samotný Microsoft už svou aplikaci Remote Desktop oficiálně podporuje též pro Apple Silicon.

Chcete rychlé Windows? Pořiďte si Mac!

Virtualizační software Parallels Desktop ve své čerstvé verzi s pořadovým číslem šestnáct oficiálně podporuje Apple Silicon. A jak se zdá, funguje bez problému. Nejenže virtuální Windows 10 na něm běží až o 30 % svižněji, jsou také méně náročné na spotřebu energie a většinu Windows aplikací na nich rozběhnete obdobně jako nativní Mac aplikace. Jinými slovy: virtuální Windows 10 VM na M1 Macu běží stejně dobře, ne-li lépe, jako na řadě komerčně dostupných počítačů s Windows. Jeden z testerů, citovaný samotnými tvůrci Parallels, dokonce prohlásil, že jde o „nejrychlejší verzi Windows“, s jakou kdy pracoval.

Háček je v tom, že se jedná o beta verzi systému, kterou Microsoft uživatelům zatím oficiálně nenabízí. Hodí se tak spíš pro příležitostné použití, nikoliv na systematickou práci. Může se tedy zdát, že jde o nenápadný beta test toho, jak si ARM-Windows povedou na Macích.

Koneckonců, jak dělat byznys společně, zjistili Microsoft s Applem už před lety, když Microsoft v roce 1997 investoval 150 milionů dolarů do Applu, v transakci, která byla prospěšná oběma firmám. Apple, s tehdy navrátivším se Stevem Jobsem, se potýkal nejen s ekonomickými problémy, a finanční injekce mu přišla vhod. Microsoft za ni získal akcie, možnost dostat Internet Explorer na Macy a v neposlední řadě Apple v důsledku této pomoci upustil od soudního sporu, v němž Microsoft vinil z toho, že s Windows kopíruje Mac OS.

Firemní platforma

Aktuální data ukazují, že ve Spojených státech Macy činí 23 % všech počítačů pořízených firemním sektorem, když jejich celkové prodeje v prvním kvartále letošního roku vzrostly o 111,5 %. Pro Microsoft přitom Apple představuje potenciálně životaschopnou platformu.

Nadále pokračuje v investicích do podpory svých aplikací pro procesory M1, proč by se tedy měla bránit oficiálnímu představení samotných ARM-Windows? Zvlášť, když se ví, že je lze takto spustit coby virtuální stroj? Craig Federighi, applovský viceprezident pro softwarové inženýrství, v minulosti uvedl, že Apple disponuje nezbytnými technologiemi, samotné rozhodnutí pustit Windows oficiálně na Macy však prý závisí na Microsoftu.

Brad Anderson, viceprezident Microsoftu pro divizi Enterprise Client & Mobility, pak na loňské JNUC vyjádřil v jiné souvislosti ambici učinit z Macu „komplexnější firemní počítač“. Nabízí se otázka, co by jej učinilo komplexnějším, než oficiální vydání Windows pro ARM?