Hlavní navigace

Nejnovější MS Office podpoří formát ODF 1.2

26. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © Christos Georghiou - Fotolia.com
Chystaný kancelářský balík Microsoft Office 15 bude podporovat verzi 1.2 formátu souborů ODF vyvinutého pro OpenOffice.org. Beta verze by měla být dostupná do konce léta.

Firma přišla s informací, že podpoří otevřený formát ODF verze 1.2, na konferenci ODF Plugfest, která se konala minulý týden v Bruselu. Plugfest organizovala společnost stojící za vývojem balíku OpenOfiice.org (OpenDoc Society), která se v minulosti proti Microsoftu dost ostře vymezovala.

Uvedená organizace byla založena za účelem propagace formátu ODF, a to v době, kdy se Microsoft snažil protlačit vlastní otevřený formát dokumentů (OOXML). Produkty OpenDoc Society, pokrývající potřeby uživatelů pracujících s texty, se postupem doby staly mezinárodně uznávané. Formát ODF ve verzi 1.0. dostal standardizovanou značku ISO/IEC 26300, zatímco formát OOXML a jeho varianty později dostaly mezinárodní označení ISO/IEC 29500.

Používání dokumentů ve formátu ODF je velmi důležité pro archivaci a výměnu informací. Řeší totiž zejména komplikace, které nastanou, když starší formáty proprietárních dokumentů nelze otevřít, protože původní software, v němž byly vytvořeny, už není dostupný.

Aktuální verze sady Microsoft Office je schopna otevřít ke čtení i úpravám jakýkoli dokument ve formátu ODF verze 1.1. Standardy už ale podle dostupných informací značně pokročily. Organizace pro rozvoj standardů strukturovaných informací (Organization for the Advancement of Structured Information Standards, OASIS), která ve světě výpočetní techniky rozvíjí standardizaci, schválila verzi ODF 1.2. minulé září. Formát určený původně pro OpenOffice.org je navíc podporován dalšími aplikacemi, jako například 602Office, Dokumenty Google, LibreOffice, Gnumeric, Softmaker Office, KOffice, EuroOffice, WebODF, Zoho Office nebo AbiWord.

Krok společnosti Microsoft podpořit nadále formáty ODF umožní uživatelům, kteří pracují s odlišnými programy, lépe komunikovat. „Doba, kdy nám na stole stojí jeden počítač, je dávno za námi. Dnes se rozmáhají tablety, mobilní telefony a další rozmanité způsoby, kterými pracujeme s informacemi,“ řekl viceprezident společnosti OpenDoc Society Michiel Leenaars a dodal, že rozhodnutí Microsoftu jednoznačně vítá.

Beta verze kancelářského balíku Office 15 by měla být k dispozici v létě. Někteří experti ale už na základě dohody o volném přístupu k informacím dostali k dispozici technickou ukázku (Technical Preview) této kancelářské sady.

Pokud jde o nejnovější verzi softwaru vytvářejícího dokumenty ODF (tedy verzi 1.2), řídí se novými standardy pro tabulkové procesory a podporuje model RDF (Resource Description Framework), tedy standardizovaný model pro výměnu dat ve webovém prostředí, který schválilo konzorcium W3C.