Hlavní navigace

Nejnovější OS firmy Apple, Mac OS X Lion, se nechal inspirovat u iPadu

23. 10. 2010

Sdílet

Společnost Apple představila podobu systému Mac OS X Lion, který je v pořadí již osmým operačním systém pro „jablíčkáře“ a ve svém názvu tentokrát nese jméno krále kočkovitých šelem. Na trh by měl být uveden příští rok v létě.

Apple nyní poodhalil pouze několik málo chystaných vlastností systému Mac OS X Lion včetně služby Mac App Store, nového pojetí vyhledávání, instalace a automatické aktualizace počítačových aplikací, nového výchozího panelu pro všechny aplikace Launchpad, systémové podpory celoobrazovkových aplikací a funkce Mission Control, jenž spojuje Exposé, Dashboard, Spaces a celoobrazovkové aplikace v nápaditém novém zobrazení všeho, co je v počítači Mac spuštěno, a umožňuje okamžitě kamkoli přejít.

Mac App Store přináší do systému OS X jisté zkušenosti služby App Store, takže by úkony jako vyhledávání, instalace a aktualizace aplikací pro Mac měly být jednodušší než dříve. Stejně jako v případě iPadu si aplikace zakoupíte na svůj iTunes  účet a ty se následně stáhnou a nainstalují v jednom kroku. Aktualizace aplikací budou doručovány přímo přes Mac App Store, takže by mělo být snadné udržovat softwarovou výbavu aktuální. Mac App Store se však nestane pouze součástí systému Lion, ale během 90 dnů bude k dispozici i pro současnou verzi Snow Leopard.

Nový Launchpad by měl přispět ke snazšímu vyhledávání a spouštění aplikací. Podobně jako na výchozí obrazovce iPadu zobrazíte přehled všech aplikací v počítači Mac prostým kliknutím na ikonu Launchpad v doku. Aplikace bude možné uspořádat v libovolném pořadí nebo seskupit do složek a chybět nebude ani možnost listovat mezi několika stránkami aplikací.

Lion také obsahuje systémovou podporu celoobrazovkových aplikací. Do celoobrazovkového režimu v Lionu přejdete jedním kliknutím, z jedné celoobrazovkové aplikace přejdete do jiné prostým švihnutím na trackpadu a dalším švihnutím se vrátíte na plochu s aplikacemi uspořádanými v oknech.

Mission Control pak představuje jednotný pohled na všechny aplikace a okna spuštěná v počítači Mac, takže vám umožní téměř okamžitě kamkoli přejít. Obsahuje rovněž novou generaci funkce Exposé, jež zobrazuje všechna otevřená okna ve skupinách podle aplikací spolu s miniaturami celoobrazovkových aplikací, panelem Dashboard a dalšími obrazovkami Spaces.