Hlavní navigace

Nejočekávanější technické produkty roku 2013

 Autor: © Tombaky - Fotolia.com
Některé z nich jsou stále ve fázi koncepčního návrhu, ale těšit se přece můžeme už teď.
zap 28. 12. 2012

Sdílet

Končí starý rok a přichází nový. Staré technologie (míněno ty, které byly uvedeny letos) jsou již známé, zaběhlé a nezajímavé. S novým rokem se můžeme těžit na takové, které jsou slibovány již řadu let, i na ty, o jejichž existenci se svět dozvěděl docela nedávno.

Microsoft Surface Pro
Microsoft již prodává svůj hybrid notebooku a tabletu s operačním systémem Windows RT, ale Surface Pro je zcela jiný produkt. Především bude obsahovat plnou verzi Windows 8, která umožní spustit i všechny aplikace kompatibilní s Windows 7. Displej full HD bude podporovat 10bodové ovládání prsty i stylusem. Spolu s výkonným procesorem Intel Core i5 by to mohl být vynikající pomocník. Dostupnost je ohlášena na leden, základní cena: 500 dolarů.

iPad 5
V závislosti na zdroji šeptandy se iPad5 začal vyrábět v prosinci 2012 nebo bude naopak dostupný až v prosinci 2013. Určitě bude lehčí a tenčí než iPad4 díky dotykové technologii GF2, která umožnila ztenčit obrazovku iPadu mini.

iPhone 6
IPhone 6 je tématem většiny nepotvrzených zpráv na internetu, stejně jako jeho předchůdci. Převládá názor, že zařízení bude dostupné příští rok okolo června. Možná bude vybavený novým typem protáhlého tlačítka Home, se kterým by šlo navigovat pomocí tahů palce. Možná bude mít procesor A6x, možná A7. Ostatně, nejisté je i jméno. Další možné označení je iPhone 5S. Nebo třeba Nový iPhone.

Microsoft Surface Phone
A další šeptanda. Podle zprávy Wall Street Journalu vyjednává Microsoft s výrobci telefonních komponent. Možná je to jen rešerše možností, ale pokud by se Microsoft pustil do výroby vlastního telefonu, zapadal by pěkně do řady jeho zařízení Surface.

Chytrý telefon BlackBerry 10
Proti tomu BlackBerry 10 je velmi reálný. 5000 jeho raných verzí je mezi vývojáři, probíhá i lokalizace jeho prostředí do češtiny. Oficiální premiéra je ohlášena na 30. ledna, cena prozatím není známa . Tato kombinace čistě dotekového osobního mobilu se softwarem podporující pracovní potřeby velkých korporací má ambice nabídnout to nejlepší z obou světů.

Přístupové body 802.11ac
Nové bezdrátové směrovače půjdou daleko za možnosti těch stávajících, které jsou postaveny na raných neúplných implementacích normy 802.11ac. Očekávat můžeme ztrojnásobení reálných přenosových rychlostí až do magického světa gigabitů za sekundu. Někteří výrobci své uživatele ujišťují, že aktualizace firmwaru přinesou stejné možnosti i do stávajících produktů.

Ohebné telefony
Technologie schopná vyrábět ohebné displeje existuje již dnes a v roce 2013 můžeme čekat zrození nových typů zařízení, která je budou využívat. Určitě budou odolnější vůči mechanickému namáhání, ale některá z nich nepochybně využijí pružnosti materiálu pro možnost nošení přímo na těle.

OS X 10.9
Další vydání stolního operačního systému Apple OS X 10.9 nese kódové jméno Rys (Lynx). Očekává se výrazný posun ke sjednocení ovládání a možností s iOS, systém určeným pro tablety a telefony. To by mohlo znamenat Siri, inteligentního osobního asistenta ovládaného hlasem. Prozatím stále bez podpory češtiny.

Výkonové zesilovače Eta Devices
Společnost Eta Devices založili dva profesoři z MIT, kteří vyvinuli nový typ výkonových zesilovačů pro chytré telefony. Díky rychlému přechodu mezi minimálním a maximálním výkonem v průběhu využívání telefonu by měly přinést více než zdvojnásobení výdrže baterií. Komerční nasazení se očekává právě již v následujícím roce. Podporovány budou technologie CDMA, GSM a 4G/LTE.