Hlavní navigace

Nejrizikovější národní doménou se stal Vietnam

26. 10. 2010

Sdílet

Již počtvrté provedený průzkum společnosti McAfee zjistil, že nejnebezpečnější doménou nejvyšší úrovně je doména COM. Nejbezpečnější doménou se podruhé za sebou stala japonská národní doména (JP). Doména CZ je relativně bezpečná.

Celosvětově nejpoužívanější webová doména COM je současně nejrizikovější – 31 % všech nebezpečných webů mají právě koncovku .com. K takovému závěru došla již počtvrté provedená každoroční studie společnosti McAfee Mapping the Mal Web (Mapování škodlivého webu).

Společnost McAfee analyzovala více než 27 milionů webů. Mezi doménami nejvyšší úrovně (TLD, top level domains) se jako nejrizikovější ukázaly domény COM a INFO, zatímco nejbezpečnější národní doménou se už podruhé za sebou stalo Japonsko. Ze všech analyzovaných webů představovalo bezpečnostní riziko 6,2 % – jedná se o nárůst, před rokem byl tento podíl 5,8 %. České doména nejvyšší úrovně CZ obsahuje 0,6 % rizikových webů, což ji řadí k těm bezpečnějším jak celosvětově, tak v rámci regionu. Na Slovensku je potenciálně nebezpečných 0,9 % webů.

 

Srovnání domén jednotlivých zemí

Studie ukazuje velké změny v žebříčku nebezpečnosti jednotlivých domén. Například národní doména Vietnamu (VN) se z loňského 39. místa posunula na 3. Celých 29,4 % webů v doméně VN dnes představuje pro návštěvníka bezpečnostní riziko. Naopak se výrazně zvýšila bezpečnost domény Singapuru (SG), který se meziročně posunul z 10. na 81. místo. Registrační proces v doméně SG totiž nyní po zájemci vyžaduje předložení identifikačních dokumentů.

 

Pět nejrizikovějších národních webových domén (v pořadí od nejrizikovější)

Podíl rizikových webů (2010)

Podíl rizikových webů (2009)

Vietnam (.VN)

29,4 %

0,9 %

Kamerun (.CM)

22,2 %

36,7 %

Arménie (.AM)

12,1 %

2,0 %

Kokosové ostrovy (.CC)

10,5 %

3,3 %

Rusko (.RU)

10,1 %

4,6 %

 

 

Pět nejbezpečnějších národních webových domén (v pořadí od nejbezpečnější)

Podíl rizikových webů (2010)

Podíl rizikových webů (2009)

Japonsko (.JP)

0,1 %

0,1 %

Katalánsko (.CAT)

0,1 %

0,1 %

Guernsey (.GG)

0,1 %

0,6 %

Chorvatsko (.HR)

0,1 %

0,1 %

Irsko (.IE)

0,1 %

0,1 %

 

Hlavní zjištění studie Mapping the Mal Web v roce 2010

Internetoví podvodníci využívají příležitostí: Registrátoři domén mění různě pravidla, která zájemci o registraci domény musí splnit. Podvodníci sledují tyto změny, odhalují mezery v pravidlech a rychle nacházejí nové způsoby, jak vytvořit nebezpečné weby.

special_kyberutoky

Podvodníci opouštějí domény, v nichž jsou prosazeny přísnější restrikce. Příkladem je výše zmíněný Singapur.

Zcela nejbezpečnějšími doménami nejvyšší úrovně jsou TRAVEL a .EDU, kde je malwarem infikováno méně než 0,05 % webů.