Hlavní navigace

Nejrozšířenější pracovní nástroje mezi tablety a smartphony

3. 11. 2011

Sdílet

 Autor: © Frank Gärtner - Fotolia.com
Podle informací z největších firem světa na žebříčku Fortune 100 testuje či používá 88 procent iPhone a 80 procent iPad. Také OS Android obecně je stále oblíbenější u top manažerů napříč odvětvími.

Nové kategorie mobilních zařízení s dotykovým ovládáním splňují požadavky na mobilitu, ergonomii a jednoduchost ovládání, které na ně kladou manažeři. Nebyly sice zaměřené primárně na podnikový segment, nicméně manažeři tato zařízení využívají a požadují dostupnost „svých“ aplikací i na nich.

V pozadí rozšiřování dotykových zařízení je základní změna v přístupu k informačním technologiím, která v současnosti probíhá. Historicky začínaly informační technologie (pokud pomineme oblast státních služeb) ve firmách a odsud se rozšiřovaly i na oblast osobního použití. Důvodem byly vysoké náklady – s jejich poklesem se technologie začaly dostávat k jednotlivcům. Nicméně to stále byly tytéž, byť pravda poněkud upravené, podnikové technologie.

S nástupem mobilních dotykových zařízení dochází k historické změně – zařízení primárně vyvinutá pro osobní použití pronikají do firem a jsou přizpůsobována pro firemní použití. Znalost těchto technologií z osobního použití může být výrazným impulzem pro jejich aplikaci v podnikové oblasti.

Co to může znamenat? V rámci posunu k větší mobilitě jsou v současnosti v podnicích stolní PC postupně nahrazována notebooky. A notebooky by měly být nahrazeny (podle smělých plánů některých výrobců) tablety s patřičným příslušenstvím.

Pro podnikové aplikace to v zásadě nic moc převratného neznamená. Vzhledem ke skutečnosti, že v současnosti většina podnikových aplikací využívá architektury klient/server s tenkým klientem, pak je tablet jen dalším typem klienta realizujícího klientské rozhraní. Pro opravdu plné využití pak vytvoření nového klientského rozhraní plně využívají možnosti dotykového ovládání.

Vyspělé informační systémy se přizpůsobují trendu manažerů a umožňují zobrazení aplikace přímo v nejnovějších typech mobilních zařízení typu iPad. Nezáleží, zda se jedná o ředitele nadnárodní pobočky banky či výrobního podniku. Pomocí domén, které jsou součástí některých podnikových informačních systémů, se pak manažer pohybuje v jednotlivých pobočkách jedné společnosti, případně holdingu. Domény jsou velmi vítaným pomocníkem při rychlém přeskakování z údajů jedné společnosti na druhou v rámci jednoho ERP systému. Ušetří čas a jsou velmi přehledné, jelikož manažer najde všechna data poboček ve stejné struktuře.

Smyslem však není převést celý informační systém do mobilního zařízení. Manažeři používají pro svou práci pouze některé aplikace a funkce, které pohotoví výrobci ERP systému vložili do Androidu a iOS. Manažer není obtěžován všemi funkcemi, se kterými pracuje jeho tým, ale vyhledává jen relevantní data. Ta má vybraná a strukturovaná v manažerské sadě aplikací, mezi ně bezpochyby patří nástroje business intelligence.

Autor pracuje jako senior konzultant ve společnosti Minerva ČR.