Hlavní navigace

Nejrychlejší superpočítač je v Číně

4. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © Hewlett-Packard
Podle nově vydaného žebříčku Top500, který eviduje pět set nejvýkonnějších superpočítačů, se ten nejrychlejší dnes provozuje v Číně.

Seznam Top500 bývá aktualizován dvakrát do roka. Z nově zveřejněné verze vyplývá, že nejvýkonnějším superpočítačem je stále čínský Tianhe-2, jenž je schopný dosáhnout až 33,86 petaflopů (tj. 33,86 x 10 na 15 neboli biliard kalkulací za sekundu).

Tianhe-2 byl vyvinul čínskou Národní univerzitou obrany ve spolupráci s místní IT firmou Inspur. Superpočítač zatím využívá procesory od Intelu, avšak Čína si již vytvořila i své vlastní procesory a začala budovat velké systémy s využitím výhradně domácích součástek. Experti tak Čínu v oblasti superpočítačů s ohledem na její inovativní snahy hodnotí velmi pozitivně, i když lídrem v produkci superpočítačů zůstávají USA.
Podle analytika společnosti IDC Steva Conwaye je téměř 90 % počítačů na seznamu Top500 vytvořeno americkými firmami, a to včetně 65 z 76 čínských superpočítačů. Nejvíce počítačů na seznamu - konkrétně 182 neboli 36 % - je z dílen společnosti Hewlett-Packard, 176 jich vyrobila IBM, 50 jich má na starosti společnost Cray, SGI 19 a Dell 8.
Konkurence ve světě však stále roste a vedoucí postavení Spojených států není do budoucna nijak jisté. Do oblasti supervýkonných počítačů kromě Číny vstupuje ještě Japonsko a některé evropské země a jejich snahy jsou na posledním žebříčku Top500 jasně patrné. Nyní je to vůbec poprvé, co se ve Spojených státech nachází méně než 50 % všech nejvýkonnějších počítačů světa.
„USA v oblasti superpočítačů ztrácejí půdu pod nohama jednoduše proto, že jiné země investují více. Problém tedy není v tom, že by USA snižovaly své výdaje, ale v tom, že je nenavyšují," uvedl další analytik IDC, Earl Joseph. Profesor Jack Dongarra z University of Tennessee, jeden z akademiků vytvářejících seznam Top500, k tomu dodává: „Jen si vzpomeňte, v roce 2001 nebyl na seznamu Top500 v Číně ani jeden superpočítač."