Hlavní navigace

Největší obavy vzbuzuje u blockchainu bezpečnost, tvrdí analytici

3. 2. 2020

Sdílet

 Autor: Fotolia © iconimage
Obavy z bezpečnosti a ochrany osobních údajů respondenti u privátní i veřejné blockchainové sítě intenzivně vnímají. I přesto jsou tři čtvrtiny organizací připravené v budoucnu využít příležitostí, které veřejná síť blockchain nabízí.

EY ve spolupráci s analytiky Forresteru zveřejnili výsledky průzkumu, z něhož vyplývá, že téměř polovina respondentů se v souvislosti s obchodováním na blockchainu obává nedostatečné bezpečnosti (49 %) a ochrany osobních údajů (46 %).

45 % účastníků studie pak za hlavní překážku rozšíření privátních blockchainových platforem považuje problémy týkající se interoperability. U veřejného blockchainu znepokojuje respondenty obava z nedostatečné vyspělosti technologie (58 %), bezpečnosti (53 %) a ochrany osobních údajů (50 %).

Inovace jdou v technologickém prostředí velmi rychle dopředu a manažeři vidí v blockchainu potenciál do budoucna. 75 % účastníků průzkumu uvedlo, že v budoucnu pravděpodobně využijí veřejnou síť blockchainu.

Sama EY nově vydala vylepšenou vlastní implementace mechanizmu důkazu s nulovou znalostí (Zero-Knowledge Proof, ZKP) založenou na blockchainu Etherea a zpřístupnila tuto technologii k volnému užití.

Vzhledem k novým možnostem sdružování více privátních převodů do jedné transakce došlo k výraznému poklesu transakčních nákladů, přičemž privátní transakce ve veřejné blockchainové síti bude možné mnohem efektivněji škálovat.

Kromě zpracování většího počtu důkazů formou dávky má nové řešení také značně zeštíhlenou datovou strukturou sloužící k bezpečnému ověření obsahu (tzv. Merklova hashového stromu).

skoleni

Najednou lze nyní zpracovat až 20 transakcí, čímž se jednotkové náklady snížily na úroveň 5 centů, což představuje 400násobné zefektivnění (při neměnném stanovování cen transakcí) oproti prvotní verzi uvedené v říjnu 2018.

Vedle veřejné sítě Etherea lze vylepšenou technologii nasadit také do prostředí privátních blockchainových platforem od Etherea odvozených, kde nabízí dodatečnou vrstvu zabezpečení a soukromí, jelikož podporuje složitější modely ochrany napříč více organizacemi v rámci průmyslových sdružení.