Hlavní navigace

Nejvíce open source softwaru je pro Android a iOS

5. 3. 2011

Sdílet

Pokud vědomostní databáze open source softwarových projektů společnosti Black Duck Software slouží jako barometr, pak v minulém roce byla softwarová platforma Android firmy Google nejvyužívanější pro vývoj open source softwaru pro mobilní zařízení.

Následována pak byla proprietární platformou iOS společnosti Apple.

Po přezkoumání 9 tisíc bezplatných a open source projektů pro mobilní zařízení, které obsahuje Black Duck KnowledgeBase, bylo 3 800 zahájeno v roce 2010, z toho 55 procent (1 716 projektů) využívalo Android, prozradil web Black Duck tento týden. Operační systém iOS od Applu zaznamenal 39 procent (1 219 projektů). Naproti tomu systémy Windows, Palm, BlackBerry a Symbian zaznamenaly každý jen okolo dvou procent či méně nových projektů a MeeGo dokonce jen pár projektů. Společnost se domnívá, že i když Android je "otevřený" - je open source a podporuje GPL kód - a iOS není, vývojáři open source softwaru budou stále podporovat nejvíce populární platformy nehledě na jejich takzvanou "otevřenost".

"Mobilní software má plnou a soustředěnou pozornost komerčních a FOSS (free and open source software) vývojových komunit," prozradil Peter Vescuso, výkonný vice prezident společnosti Black Duck, ve zprávě zveřejněné touto firmou. "Jelikož mobilní aplikace vytlačují desktopové a mobilní zařízení nahrazují laptopy a desktopy, očekáváme, že uvidíme zájem světových komerčních vývojářů o hlavní mobilní vývojové platformy, stejně tak posílení řady platforem, které mají podporu vývojářů."

Velký počet nových mobilních projektů v roce 2010 neprokazovalo licenci. Nejvíce populární byly licence GPL, MIT, Apache, BSD a Microsoft. Některé open source mobilní projekty byly napsány pro více platforem, podotýká Black Duck. Společnost také zmiňuje nárůst počtu projektů vyvinutých pro určitou událost, například aplikace pro podporu vývojářské konference v Itálii.

Díky neustálému hledání open source a stáhnutelného kódu na internetu nabízí KnowledgeBase společnosti Black Duck více než 365 tisíc projektů z více než 5 tisíc stránek. Její portál je pravidelně aktualizován a jsou přidávány tisíce nových projektů, prozrazuje Black Duck.