Hlavní navigace

Německo a Francie chtějí vytvořit evropský peering

18. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © V. Yakobchuk - Fotolia.com
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande budou tento týden diskutovat o tom, jak co nejvíce zabezpečit e-mailové zprávy před americkou špionáží.

Merkelová ve svém podcastu uvedla, že se chce tomuto problému věnovat při svém středečním setkání se svým francouzským protějškem. „Budeme s Francií mluvit o tom, jak si udržet vysoký standard ochrany dat. Kromě jiného budeme diskutovat o tom, kteří evropští poskytovatelé nabízejí nejvyšší úroveň ochrany tak, abychom se mohli vyhnout využívání amerických serverů. Mluvit se bude i o budování komunikačních sítích v rámci Evropy,“ uvedla Merkelová.

Rozhovory přicházejí v reakci na zveřejnění špionážních programů americké vládní agentury NSA, která údajně monitorovala telefonní hovory a emaily milionů lidí po celém světě včetně německých občanů a dokonce měla napíchnutý i telefon Merkelové. Německý vrchní žalobce nedávno oznámil, že zvažuje započetí formálního vyšetřování celé aféry na území Německa. Na německou vládu včetně Merkelové bylo podáno trestní oznámení skupinou hájící základní lidská práva kvůli tomu, že údajně NSA v jejích snahách pomáhala.

V rámci svého podcastu Merkelová mluvila také o problémech se zabezpečením dat v souvislosti s činností Googlu v Evropě. Americký gigant totiž data uživatelů na starém kontinentu nechránil tak, jako v USA, a tak si na něj posvítila Evropská komise. Google nedávno oznámil, že po jednání s EU přistoupí k novým závazkům, které zajistí lepší zabezpečení soukromí uživatelů. Během minulých let se objevily podobné problémy u ochrany dat i u dalších velkých technologických společností, jako je třeba Facebook.

special_kyberutoky

„Musíme se v Evropě zaměřit na lepší ochranu dat, to je zřejmé,“ uvedla Merkelová v odpovědi na dotaz, zda si myslí, že německé/francouzské zákony na ochranu soukromí uživatelů jsou dostatečné. Podle německé kancléřky v současné době probíhají na evropské úrovni jednání, která mají unifikovat standard ochrany dat v Evropě. Tato jednání však nejsou jednoduchá, jelikož některé země podle Merkelové vyšší standard nasadit nechtějí. Merkelová dodala, že pokud by zde nebyl celoevropský (vyšší) standard ochrany dat, velké společnosti jako Facebook či Google by si v jednotlivých zemích mohly prakticky dělat, co by se jim zlíbilo.