Hlavní navigace

Německo chce po Googlu peníze za zveřejňování článků

13. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © auryndrikson - Fotolia.com
Německá vládní koalice se dohodla na vytvoření zákona, podle kterého budou muset vyhledávače a obsahové agregátory platit vydavatelům za zveřejňování celých článků nebo jen jejich ukázek.

Informaci potvrdilo tamní ministerstvo spravedlnosti, jehož pracovníkům byl již zadán úkol takový zákon připravit. Jeho návrh by měl být zveřejněn nejdříve v dubnu, avšak je prý velmi pravděpodobné, že v platnost vstoupí až příští rok.

Rozhodnutí německých politiků potěšilo zejména členy Spolkového svazu německých vydavatelů novin (BDZV), kteří s podobným návrhem přišli jako první. Trnem v oku jim je především vyhledávač Google. „Google vydělává díky obsahu pocházejícímu od členů BDZV hodně peněz. Asociace by ráda z těchto příjmů získala alespoň malé procento,“ řekla Anja Pasquayová, mluvčí BDZV.

Asociace také doufá, že zákon umožní vydavatelům lépe kontrolovat, jak je s jejich obsahem nakládáno. Nedávno se například u německého soudu objevila žaloba na jeden rakouský agregátor. Ta vzešla z právního oddělení německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, kterému vadilo, že daný agregátor bez povolení převzal mnoho jeho článků. Soud si však vyžádal podrobnosti o každém článku, v jehož případě mělo dojít k porušení autorských práv, čímž se soudní proces výrazně zkomplikoval.

Jak se však dalo očekávat, neobjevují se jen souhlasné reakce. Proti zákonu se postavil například Joe McNamee, koordinátor pro EU v organizaci na obranu svobody internetu European Digital Rights. Ten upozorňuje, že vydavatelé umísťují články na internet proto, že chtějí, aby k nim lidé měli přístup. Trestat firmu za to, že jim tento přístup usnadní, považuje McNamee za absurdní až směšné.

McNamee se domnívá, že zákon vlastně jen řeší neschopnost vydavatelů pohybovat se v digitálním světě. V konečném důsledku tak prý bude mít zákon negativní vliv i na samotné vydavatele. Evropský autorský zákon je ke všemu již tak komplikovaný, že vytvoření dalšího zákona jen zvýší byrokracii a celou situaci ještě zhorší.