Hlavní navigace

Nenechte se ovládat, ovládejte!

9. 5. 2014

Sdílet

 Autor: Chytrý rozvaděč.cz
Chytrý dům jako standard moderní domácnosti.

Jste-li doma, v práci, na dovolené nebo zkrátka jen pár kilometrů od domova, stačí jediný stisk vypínače, jediný dotek na obrazovce vašeho tabletu nebo telefonu a vše je zařízeno. Už nemusíte při odchodu kontrolovat, zda je vše vypnuté a jestli jste nenechali běžet varnou desku nebo svítit světlo v pokoji. Chytrý rozvaděč si to sám pohlídá. V době vaší nepřítomnosti může náhodně rozsvěcet a zhasínat světla, čímž pomáhá odradit zloděje, a díky záznamu z kamery budete mít dům pod neustálým dohledem. Pokud si na služební cestě budete chtít prohlédnout doma uložené fotky, zhlédnout film, zabezpečit dům nebo jen potřebujete zvýšit teplotu dětem v pokoji, to vše je možné.

PROČ SE NEBÁT INTELIGENTNÍCH DOMŮ?
V současné době jsou všechny realizace chytrého bydlení řešeny individuálně, což je celkem přirozeně poměrně finančně i časově náročné. Přitom zájem o chytré bydlení má čím dál tím více lidí. V Evropě je kolem 40 % nových nemovitostí domácí automatizací vybaveno nebo na ni připraveno. Chytrá elektroinstalace se dnes stává součástí standardu nejen luxusních rezidencí, ale též běžných domů a bytů. Užít si komfortu bydlení, bezpečí i provozních úspor si tak dnes může dovolit téměř každý. Technologie chytrý rozvaděč je nejen důležitým pomocníkem pro ovládání domácnosti a jejímu zabezpečení, ale navíc i dobrou investicí – díky až 30% úsporám za topení je možná návratnost v řádu několika let. Dalším přínosem je zásadní zvýšení pohodlí ovládání domácnosti, neboť všechny funkce se dají nastavit jako automatické, takže již po probuzení nemusíte ručně vytahovat rolety, ani před odchodem z domu kontrolovat vypnutí vybraných spotřebičů, aktivaci alarmu ani přepnutí topení do úsporného režimu.
V současné době je každý dům a mnohý byt vybaven spoustou elektricky ovládaných zařízení, jako jsou světla, žaluzie, rolety, topení, klimatizace, závlaha zahrady apod. Každá technologie má své vlastní ovládání, které nás nutí při odchodu, ale i v běžném provozu domácnosti procházet celý dům a vše individuálně nastavovat. Kolikrát při odchodu zapomeneme zapnout alarm, vypnout světlo v obýváku nebo se vracíme zkontrolovat, zda jsme vypnuli žehličku a sporák. Začne-li svítit slunce, obíháme dům a žaluzie po jedné stahujeme, abychom je za chvíli zase vytahovali. Na spotřebu zbytečně zapnutého topení nebo tichých žroutů, jako jsou televize a ostatní „vypnuté“ přístroje, myslíme pouze při placení účtu za energie. V takzvaných chytrých domech, které se stávají stále běžnějšími. Většina developerských společnostní nabízí inteligentní elektroinstalaci ve standardu nebo v rámci klientských změn. Vždy jde o co nejjednodušší a nejpohodlnější ovládání domů, nejen nástěnnými tlačítky, ale i přes aplikace pro tablety a telefony, které sdružují všechna ovládaná zařízení a podávají přehled o dění v domácnosti, zapnutých spotřebičích i návštěvě za dveřmi. Důležitý je také přínos propojení jednotlivých samostatných systémů, takzvaná Chytrý rozvaděčintegrace a automatizace. Například v letním parnu se samy stáhnou rolety, díky čemuž se sluncem nemusí bojovat jen klimatizace, nebo takzvané odchodové tlačítko postupně vypne všechna světla, zavře žaluzie, odpojí sporák i zásuvku pro varnou konvici, žehličku i televizi, aktivuje alarm a po nějaké době sníží výkon topení. Kromě komfortu a pocitu bezpečí nejsou k zahození ani takto dosažené provozní úspory.PROČ VZNIKL CHYTRÝ ROZVADĚČ?
Dnes se chytré domy staví na zakázku podle individuálních požadavků jednotlivých investorů. Umožňuje to řešení na míru, kdy je možné zabudovat jakoukoliv funkci, na jakou si klient vzpomene. Tento zakázkový přístup musí ale zákazník patřičně zaplatit. Proto je také v rámci nových domů v České republice jen kolem 5 % inteligentních. U bytů je toto procento ještě řádově nižší.
Vzniku chytrého rozvaděče byl inspirací automobilový průmysl. Auta byla dříve také vyráběna ručně na zakázku, což sice umožňovalo individuální přístup, ale k masovému rozšíření došlo, až když Henry Ford v roce 1913 spustil pásovou výrobu, a snížil tím cenu automobilu na dostupnou úroveň. Při koupi automobilu se 99 % zákazníků plně spokojí se sériovým vozem. Jen si vyberou značku a typ podle svých potřeb a přidají úroveň výbavy, která nejlépe vyhovuje jejich vnímání poměru cena/výkon.
Chytrý rozvaděč je podobně modulárně řešený. Základní moduly se vyrábějí v několika velikostech (pro byty Meno a Piccolo, pro domy pak Uno, Due a Tre), které se stejně jako jednotlivé modely automobilů hodí pro různé uživatele a pokrývají potřebu rozličně velkých domů a bytů. Jako si u auta volíme doplňkovou výbavu (jestli chceme elektricky stahovat okénka vpředu i vzadu, jestli budeme mít jednozónovou či vícezónovou klimatizaci, vyhřívání sedaček apod.), tak si k základnímu modulu chytrého rozvaděče můžeme přidat rozšiřující modul pro alarm, modul pro kamerový systém, modul multimédia apod. A stejně jako do automobilu můžeme ihned nasednout a odjet, i chytrý rozvaděč můžeme po zapojení s kabeláží začít plně využívat. Zapojení navíc zvládne každý běžný elektrikář. Chytrý rozvaděč není přínosem jen pro koncového uživatele, ale i příležitostí pro elektromontážní firmy, které mohou svým zákazníkům nabídnout něco více než jen konvenční elektroinstalaci.

KOLIK CHYTRÝ ROZVADĚČ STOJÍ?
Cena tohoto sériově vyráběného řešení je podobná nadstandardním výbavám tuzemského automobilu. Pro jednoduchost lze říci, že chytrý rozvaděč i s ovládací aplikací pro telefony a tablety představuje navýšení od 40 000 Kč oproti konvenční elektroinstalaci. Nyní je možné mít chytrý rozvaděč Thermo, který je určen k ovládání topení nejen interiérovými termostaty, ale i vzdáleně přes internet. Tento nový pomocník je za 25 000 Kč. To je cena, která chytré bydlení přibližuje opravdu každému.

 

ZE ŽIVOTA S CHYTRÝM ROZVADĚČEM

Cloud23

Tereza, Středokluky
S přítelem jsme se rozhodli postavit si dům v příměstské lokalitě. Již od počátku jsme věděli, že v něm vzhledem k pracovní vytíženosti i zálibě v cestování budeme trávit minimum času. Přesto jsme jej chtěli mít i moderně a účelně zařízený a hlavně důkladně zabezpečený a ochráněný. Elektrikář nám doporučil systém chytrý rozvaděč, jenž umí všechny námi požadované funkce a který dodávají již naprogramovaný tak, že to celé funguje hned po zapojení. Mně se na chytrém rozvaděči líbilo to, že funguje se všemi vypínači a ovládání z iPadu je opravdu pěkné a jednoduché.
Když jsme to celé propočítali a porovnali s tím, co by nás stálo normální zapojení, ovladače od dodavatele žaluzií, termostaty, zabezpečení domu a rozvody internetu, nebylo to ani o tolik dražší. Dobré bylo také to, že je to všechno od jednoho dodavatele, který garantuje, že bude vše fungovat a dává delší záruku. Vypínače a zásuvky jsem nám vybrala tak, aby se nám jejich rámečky hodily k interiéru, a elektrikář je pro nás koupil ve velkoobchodě. Celé to pak natahal a zapojil za pár dnů.
Teď už v domě bydlíme a všechno funguje. Pro přítele je nejdůležitější, že se odkudkoliv připojí na záznam z kamery a může si doma uložené fotky a filmy prohlížet i ze služební cesty. Já mám zase nejraději, že nemusím při odchodu kontrolovat, že je všude všechno vypnuté a že jsem nenechala nikde svítit světlo. Když nejsme doma, tak dokonce i náhodně rozsvěcí a zhasíná světla, a pomáhá tak alespoň odradit zloděje. Nedávno se nám vyplatilo, že máme k domu přístup i po internetu. Když jsme byli nakupovat v centru města, volala nám najednou firma, že nám veze náklaďák hlíny na naši zahradu. Tak jim přítel z mobilu otevřel bránu a ještě je přes kameru na domě navigoval, kam to mají vysypat.

www.chytryrozvadec.cz | info@chytryrozvadec.cz | +420 604 660 600