Hlavní navigace

Nešpehuje vás vaše televize?

15. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © JackF
Myslíte si, že máte pod kontrolou bezpečnost svých domácích spotřebičů připojených k internetu? Tak to jste na omylu. Alespoň podle IT profesionálů.

Zjištění, že zabezpečení Internetu věcí není tak vysoké, jak si lidé myslí, vyplynulo z průzkumu IT bezpečnostní organizace ISACA, který provedla mezi stovkami běžných uživatelů, ale i profesionálů.

Disproporce mezi představou a realitou je přitom nepochybně dána i tím, že sběr dat domácími spotřebiči, ale například i zařízeními, jako jsou chytré hodinky, jsou relativně v plenkách. Jestliže už ale v dnešní době topení dokáže rozpoznat, kdy jsme doma anebo jestliže chytrá televize dokáže nahrát rodinnou debatu, je jasné, že naše soukromí může být vystaveno narušení.

Jak velkému, to závisí na tom, jak obtížné je ovládání daného přístroje a nakolik tomuto ovládání a jeho nastavení jakožto uživatelé rozumíme.

Podle průzkumu si ale většina uživatelů rizika vůbec neuvědomuje a například 64 % respondentů z řad běžných uživatelů věří, že má bezpečnost svých zařízení připojených k Internetu věcí plně pod kontrolou.

Vedle toho 65 % dotázaných IT profesionálů si naopak tím, že data sbíraná těmito přístroji, mají pod kontrolou, jistých vůbec nebylo. A podle nich běžní uživatelé řadu aspektů přehlíží, ať už vědomě či nevědomě. 88 % odborníků se totiž vyjádřilo v tom smyslu, že výrobci své zákazníky o datech, která můžou přístroje napojené k internetu sbírat, dostatečně neinformují. A co teprve Internet věcí v pracovním prostředí?

Cloud22

Polovina dotázaných odborníků má zato, že podobně neinformovaní jsou i zaměstnanci v jejich firmě a 62 % jich uvedlo, že navyšování počtu zařízení napojených na Internet věcí vede ke snižování soukromí zaměstnanců.

Ani strach z toho, že jejich chytré přístroje můžou být napadeny, ale zákazníkům nebrání v tom, aby je nadále kupovali. Jelikož průzkum probíhal v zámoří, lze z něj vyvodit, že z dotazovaných Američanů má každý doma v průměru pět na internet připojených zařízení, nejčastěji chytrou televizi, fotoaparáty, auta nebo fitness náramky.