Hlavní navigace

.NET dosáhl nového milníku, sahá na Linux a OS X

29. 6. 2016

Sdílet

 Autor: © S.John - Fotolia.com
Programovací jazyk s otevřeným zdrojovým kódem Microsoftu, legendární .NET, dosáhl k novým výšinám. Společnost totiž oznámila obecnou dostupnost .NET Core a ASP.NET Core 1.0.

Připomeňme si, že .NET byl dříve známý především svou uzavřeností, než však v listopadu 2014 Satya Nadella změnil postoj firmy a .NET uvolnil jako open source pod licencí MIT.

.NET Core a ASP.NET Core jsou pokusem Microsoftu integrovat hlavní prvky jeho programovacího jazyka do Linuxu a OS X, tedy dvou rozšířených systémů, které jej původně nepodporovaly. Aby firma dosáhla tohoto úspěchu, více než 18 tisíc vývojářů zastupujících 1 300 společností přispělo k vývoji .NET Core.

Celé je to součástí tahu Microsoftu, kdy se pokouší dostupnost .NETu rozšířit mezi platformami, nehledě na to, zda jde o mobily, desktopy nebo servery. Ke splnění tohoto cíle softwarový gigant již na začátku roku odkoupil společnost Xamarin, která vytváří sadu nástrojů, umožňující vývojářům vytvářet mobilní aplikace napříč iOS a Androidem, opět pomocí .NETu.

Nyní má Microsoft další skupinu partnerů pro „popostrčení“ open source .NETu. Red Hat v pondělí oznámil, že .NET Core bude podporován na podnikové linuxové distribuci firmy a jeho OpenShift PaaS nabídce. Samsung se mezitím přidal do skupiny Technical Steering, která kontroluje běh projektu a spadá pod .NET Foundation.

Red Hat a Codenvy (Codenvy se zabývá primárně Eclipse Che – open source editorem kódu) mimo to chtějí začít využívat Language Server Protocol, který Microsoft skrze Visual Studio Code dlouhodobě podporuje. Po implementaci by měl tento protokol zjednodušit práci jiným nástrojům a pomoci jim implemetovat některé složitější editační prvky, jako je např. doplnění kódu.

„Historicky byla většina programovacích jazyků optimalizována jen pro jediný nástroj,“ říká ředitel Codenvy Tyler Jewell v tiskové zprávě. „To neumožnilo vývojářům využívat ty editory, které znají a milují, a limitovalo to možnosti jazykových vývojářů oslovit širší publikum.“

Cloud22

S protokolem, který by podporoval Microsoft, Red Hat a Codenvy, „developeři mohou získat přístup ke zdrojům pro kterýkoli jazyk přímo ze svých oblíbených nástrojů,“ dodává.

V souvislosti s lavinou open source oznámení chce Microsoft demonstrovat fungování SQL Serveru na Linuxu na Red Hat Summitu v San Franciscu již tento týden.