Hlavní navigace

Netbooky budou výkonnější, Intel uvedl nové dvoujádrové Atomy

Společnost Intel včera uvolnila na trh nové dvoujádrové procesory Atom s označením N550, které mají zlepšit výkon aplikací i rychlost grafických operací netbooků při zachování dlouhé výdrže na baterii.
Martin Noska 24. 8. 2010

Sdílet

Jedná se tak o velký posun v oblasti procesorů pro netbooky, neboť dvoujádrové Atomy byly k dispozici zatím jen ve verzích pro stolní nettopy. Model N550 pracuje na frekvenci 1,5 GHz a obsahuje 1 MB cache. Podle Intelu budou systémy s novými Atomy i přes nižší frekvenci výrazně svižnější a uživatelé budou moci provozovat i HD video v rozlišení 720p bez využití grafického akcelerátoru. Díky nižší frekvenci má být pak spotřeba srovnatelná s rychleji taktovanými jednojádrovými Atomy poslední generace. Procesory jsou vyráběny 45nm procesem a podporují paměti typu DDR3.

Netbooky s novými dvoujádrovými Atomy již začali od včerejška nabízet velcí výrobci jako Acer, Asus, Lenovo, Samsung či Toshiba.

Dean McCarron, analytik ve společnosti Mercury Research, označuje uvedení dvoujádrových Atomů za příznivý posun a schopnost Intelu reagovat na aktuální požadavky a omezené schopnosti dřívějších modelů procesorů Atom. Podle McCarrona se dvoujádrové procesory brzy objeví i v mobilních telefonech a výkon netbooků by se mohl zase o něco přiblížit standardním laptopům, zejména s procesory Intel Celeron, což ovšem může trochu mást některé kupující, kdy se rozdíly mezi těmito kategoriemi počítačů již do značné míry stírají. McCarron dále dodává, že Intel tímto krokem zvýšil svůj náskok před konkurenční společnosti AMD, která se také snaží proniknout do segmentu netbooků, ale dvoujádrové čipy prozatím neohlásila.