Hlavní navigace

Netbooky s inovovanými Atomy N450 zažijí premiéru 11. ledna

Netbooky osazené novou generací čipů Atom, které mají být výkonnější a hlavně úspornější, by se měly začít prodávat od 11. ledna, neboť jejich výrobci se zavázali počkat s uvedením svých modelů právě do tohoto data.
Martin Noska 21. 12. 2009

Sdílet

Současné notebooky se i přes vekou různost modelů velmi podobají svojí hardwarovou konfigurací. Nejčastěji narazíte na Aton N270 s frekvencí 1,6 GHz, 1 GB paměti typu DDR2, pevný disk 160 GB a displej s úhlopříčkou 10“. Pokud chcete trochu více utratit, můžete si pořídit model s lehce výkonnějším Atomem N280 na frekvenci 1,66 GHz a případně se 2 GB paměti, ale tím výběr končí.

Podle informací webu Digitimes podepsali velcí výrobci netbooků jako je např. Acer, Asus, Lenovo nebo MSI s Intelem dohodu o tom, že neuvedou netbooky s novým hardwarem do 10. ledna příštího roku. Tímto dnem však smlouva končí a lze očekávat, že právě 11. leden bude dnem, kdy bude představeno hned několik modelů nových modelů netbooků od různých výrobců s inovovanými Atomy N450.

Nové Atomy mají kódové označení Pineview a jsou součástí platformy PineTrail, přičemž mají dosavadní Atomy nahradit téměř okamžitě a Intel chce udělat vše pro co nejrychlejší přechod na novou platformu. Procesory Atom s kódovým označením Pineview mají díky integrovanému paměťovému řadiči DDR2 pamětí přinést vyšší datovou propustnost a s tím i lepší výkon, dále budou podporovat i 64bitové instrukce a budou mít integrované grafické jádro. Velký důraz kladl Intel při vývoji nových Atomů na úsporu energie, takže spotřeba by oproti předchozí generaci měla být zhruba poloviční (průměrně 2 watty u jednojádrových modelů), což by mělo přinést delší výdrž mobilních zařízeních na baterii.

Tím ale novinky nekončí, neboť v březnu by se měly dostat na trh Atomy N470 s frekvencí 1,83 GHz, ke kterým se podle reportu Fudzilly většina výrobců již pravděpodobně odhodlá dodávat jako standard 2 GB operační paměti a tato konfigurace by se tak mohla stát novým standardem v oblasti netbooků. I přes tento upgrade nebudou netbooky se standardním čipsetem vhodné pro práci s HD videem, nicméně i to se má změnit spolu s novou platformou Ion, kterou nVidia chystá na příští rok. Více informací najdete v článku nVidia chystá na příští rok novou generaci čipů Tegra a platformy Ion.

Zdá se, že příští rok proto posune netbooky opět o příčku výše v možnostech a v jejich přínosech pro uživatele. Už bylo na čase…