Hlavní navigace

Netbooky výrazně zlevní díky novým procesorům a OS MeeGo

2. 6. 2011

Sdílet

Možné oživení v segmentu netbooků by mohly přinést levnější modely procesorů v kombinaci s open source operačním systémem MeeGo od Intelu místo Windows 7.

Intel uvedl jednojádrové Atomy N435 s frekvencí 1,33 GHz a 512 kB cache, které budou nejpomalejšími zástupci druhé generace „N-řady“ procesorů Atom. Současně budou ale i nejlevnější a umožní vyrábět cenově dostupnější netbooky i pro zájemce, pro které byla cena dosavadních netbooků stále vysoká. Nově představené procesory budou osazovány do netbooků za cenu pod 200 dolarů (zhruba 3 400 Kč). Ty by mohly mít úspěch hlavně na rozvíjejících se trzích. Samozřejmě výkon u Atomu N435 bude o něco nižší, než u jejich výše taktovaných sourozenců, ale nemělo by jít o nijak zásadní rozdíl. Kompenzovat by to měl i méně hardwarově náročný OS MeeGo.

Například Asus již informoval, že bude používat Atomy ve svých netboocích Eee PC X101, jejichž cena bude začínat již na 199 dolarech. Půjde o 10“ modely s Wi-Fi a s OS MeeGo. První kusy byly k vidění na Computexu v tchajwanské Tchaj-peji. K dispozici bude i pokročilejší model X101H s hybridním pevným diskem a na výběr bude verze s operačním systémem MeeGo či Windows 7.

Levnější procesory mají také zvýšit zájem o již zmíněný na Linuxu založený operační systém MeeGo od Intelu (za nějž výrobci na rozdíl od Windows nemusí platit žádné licenční poplatky) a i další výrobci již ohlásili řadu podobných modelů jako Asus. Například Acer uvede model One Hyppy 2, Samsung pak N100 a Lenovo svůj IdeaPad S100. Všechny tyto přístroje budou využívat Atom N435 a OS MeeGo. Velcí hráči se tak snaží zjevně vyplnit na trhu mezeru v oblasti nejlevnějších přenosných modelů pro základní práci, což je kategorie, v níž dominují zatím mininotebooky s procesory ARM. Pokles cen by mohl obnovit zájem o netbooky, jejichž prodeje trpí zejména nástupem tabletů a smartphonů. I celý trh s PC ale roste podstatně méně, než se očekávalo.