Hlavní navigace

Netgear nabídne Wi-Fi router s rekordní propustností až 7,2 Gb/s

 Autor: Netgear
Wi-Fi standardu 802.11ad, technologie Wave 2 Wi-Fi a optický 10Gb port -- čtyřstreamový router tak může nabídnout zatím rekordní přenosovou rychlost, kterou lze využít třeba pro streamování multimédií či nepřetržité zálohování dat.
Pavel Louda 22. 10. 2016

Sdílet

Nighthawk X10 (R9000) je vybavený čtyřjádrovým 1,7GHz procesorem, Wi-Fi modulem 802.11ad a technologií Wave 2Wi-Fi se čtyřmi nezávislými streamy ve třech vysílacích pásmech.

Tato kombinace přináší uživatelům ultimátní Wi-Fi připojení s maximální možnou rychlostí až 7,2 Gb/s (800 Mb/s ve 2,4GHz pásmu 802.11ac + 1 733 Mb/s v 5GHz pásmu 802.11ac + 4 600 Mb/s v 60GHz pásmu 802.11ad) pro plynulé streamování 4K multimédií, využívání virtuální reality či nepřetržité zálohování dat.

O stabilní provoz Wi-Fi sítě a plynulé přehrávání multimédií i v případě připojení velkého počtu zařízení k síti se stará technologie Multi-User MIMO (MU-MIMO).

Model R9000 je kromě čtveřice interních antén vybaven i čtyřmi speciálními externími anténami Active. Zatímco tradiční externí antény pouze přenášejí Wi-Fi signál z mobilního zařízení směrem k routeru, antény Active Wi-Fi signál dále zesilují a minimalizují případný okolní šum. Výsledkem je podle výrobce výrazné zvýšení kvality připojení s širokým pokrytím, a to i v případě méně výkonných mobilních zařízení.

Nighthawk X10 je prý také prvním routerem na trhu, který umožňuje v rámci programu Plex Media Server plynule přehrávat 4K média nejen prostřednictvím počítače, ale také v mobilních zařízeních. Uživatelé tak mají možnost ukládat a organizovat svá videa, hudbu či fotografie a následně je přehrávat na svém smartphonu, tabletu, herní konzole, smart TV nebo jiném streamovacím zařízení. Prémiové služby Plex Pass jsou ale placené.

Prostřednictví 10Gb optického portu lze k zařízení připojit dostupné lokální datové úložiště, např. NAS, a následně zálohovat či streamovat data vysokou rychlostí. Kromě 10Gb portu je model X10 vybavený i dvojicí USB 3.0 portů a šesticí ethernetových portů, přičemž dva z nich lze agregovat do jednoho vysokorychlostního připojení.

Novinka bude v tuzemsku dostupná začátkem příštího roku, a to za cenu okolo 12 tisíc Kč s DPH.