Hlavní navigace

Neviditelná sluchátka, skryté kamery nebo GPS lokátory si dnes už může pořídit každý, zájem o špionážní techniku je velký

26. 1. 2018

Sdílet

 Autor: Fotolia
Rodiče strachující se o bezpečí svých dětí, žárliví partneři nebo zaměstnavatelé ve snaze odhalit nízkou produktivitu svých zaměstnanců – to vše jsou běžní uživatelé špionážní techniky.

Lze říci, že v dnešní době již můžeme sehnat zařízení pro téměř jakýkoliv účel. K dispozici je technika jak pro laiky, tak pro profesionály.

 

Co uši neslyší…

Naprostým evergreenem špionážní techniky jsou nejrůznější odposlechy, obecně nazývané štěnice, které vám pomohou na dálku zjistit, co se děje na místě, kde nejste přítomni. Mívají podobu malého vysílače spojeného s mikrofonem. Tradiční odposlechy fungují na základě rádiového přenosu zvuku. Nahrávají zvuky, zejména rozhovory, které mohou být zdrojem důležitých informací pro odposlouchávajícího. Používány jsou mimo jiné policí, která na základě odposlechu může pachatele usvědčit z trestné činnosti.

Odposlechy jsou také běžně dostupné na trhu komukoliv. Jejich výhodou je vývoj spějící ke stále menšímu provedení, a tak je možné je namontovat tak, aby byly nepostřehnutelné.

TIP: Dálkový odposlech UBS-02: rádiová štěnice 3KL a přijímač Uniden

Sada pro dálkový odposlech byla zkonstruována k vedení kvalitního odposlechu za účelem kontroly bezpečnosti dítěte, aktivity podřízených nebo zabezpečení domova během nepřítomnosti. Sada obsahuje dvě zařízení: profesionální štěnici se stabilizací a širokopásmový přijímač. Zařízení vykazují kompatibilitu a vysokou kvalitu nahrávaného zvuku. Zajišťují bezpečný odposlech v pásmu, které je neodhalitelné i pro radioodborníky. Dosah mikrofonu je až 10 metrů, vysílač funguje na vzdálenost 200 až 1500 metrů, Štěnice vydrží při plném nabití 6-7 dní, přijímač až 24 hodin.

Cena: 5089 Kč (s DPH)

 

…a co oči nevidí

I skryté kamery jsou dnes velmi promyšlenými zařízeními. Mohou mít velikost zápalky, a i s milimetrovou velikostí dokáží nahrávat video v HD kvalitě. Skryty jsou v předmětech každodenního použití, takže jejich odhalení pak může být opravdu oříšek. Používat je může každý, i když z právního hlediska je zakázáno nahrávat cizí osoby bez jejich souhlasu. Jedná-li se například o zaměstnance firmy, je možné nahrávání pouze na základě informace o takového možnosti.

A kde se tedy může taková kamera skrývat? Ničím neobvyklým není umístění kamery v propisce nebo brýlích. Skrývat se však může třeba ve flashdisku nebo adaptéru. Málokdo by ji pak hledal například ve věšáku na oblečení, vypínači světla nebo v termohrnku. Podle účelu pak lze namontovat kameru téměř kamkoliv je potřeba. Existují dokonce firmy, které se na montování kamer či odposlechů do nejrůznějších předmětů specializují.

TIP: Minikamera pro živé streamování / vysílání obrazu USB LiveSTreaming pro telefony – CAM-L4050

Digitální kamera LiveStreaming CAML 4050 je ideálním zařízením pro nepozorované pořizování kvalitního videa. Díky svým miniaturním rozměrům umožňuje diskrétní užití v mnoha situacích, schovat ji lze například do knoflíku košile. Videa a fotografie kamerou pořízené je pak možné vysílat na živo a ukládat je do vnitřní paměti telefonu. LiveStreaming CAML 4050 nabízí výbornou kvalitu obrazu díky použití vysoce kvalitní matrice 1/4" WXGA HD 720P s rozlišením 1280×720 a 640×400 s rychlostí zápisu až 30 obrázků za sekundu. Pohodlné používají zajistí klip na zadní straně, díky kterému je možné kameru umístit na požadované místo.

Cena: 9025 Kč (s DPH)

 

Neviditelný přítel na telefonu

Neviditelná mikrosluchátka jsou velmi rozšířeným zařízením. Však kdo by si nechtěl připadat jako James Bond? Nejčastěji je používají nejrůznější ochranky a ostrahy, které si díky nim mohou nepozorovaně předávat informace. Není tajemstvím, že tato sluchátka se nezdráhají použít ani studenti, kteří tak při testu mohou využít „přítele na telefonu“, aniž by si toho někdo všiml.

TIP: Neviditelné sluchátko TopPro s indukční smyčkou BT-3

Jedná se o dvojdílnou sadu obsahující neviditelné sluchátko TopPro a indukční smyčku BT-3. Slouží k zajištění hovoru nezachytitelného třetí osobou. Výhodou sady je opravdu miniaturní sluchátku, které pouhým okem zvenčí nelze zaznamenat. I přes své rozměry však dokáže zajistit velmi dobrou slyšitelnost. Je napájeno miniaturní baterií, která vydrží až 5 hodin. Smyčka Bluetooth s velmi citlivým mikrofonem zachycuje i ty nejtišší zvuky a zajistí tak pohodlné vedení hovoru.

Cena: 3220 Kč (s DPH)

 

Pro uchování myšlenek

Diktafony jsou velmi oblíbená zařízení, která na rozdíl od odposlechu neslouží primárně k získávání tajných informací. Nicméně mohou velmi pomoci k získání důkazního materiálu nebo k uchování množství informací, které si nelze zapamatovat či zapsat, ale je potřeba je později analyzovat. Diktafony nejsou využívány jen za špionážními účely. Často je používají také novináři při rozhovorech nebo kdokoliv, kdo si zkrátka potřebuje dělat hlasové poznámky. Dobře poslouží také při dokumentování důležitých schůzek.

Profesionální uživatelé využívají různé rozšiřující funkce diktafonů, jako je vestavěné rozhraní bluetooth, aktivování nahrávání zvukem, možnost šifrování dat nebo odposlech s pomocí Wi-Fi. Není-li žádoucí, aby nahrávaný o diktafonu vědět, jsou k dispozici různé kamuflované varianty, podobně jako u skrytých kamer.

Speciální odnoží diktafonů jsou takové varianty, které zaznamenávání telefonní hovory. Jednoduše je napojíte na mobilní telefon (zpravidla přes bluetooth) a můžete si s jejich pomocí zaznamenat důležitý hovor.

TIP: Nahrávání telefonních hovorů - Bluetooth diktafon Esonic BR20

Diktafon Esonic BR20 slouží k bezdrátovému nahrávání telefonních hovorů a jejich přehrávání skrze vestavěný reproduktor. Generuje vysoce kvalitní zvuk, který lze snímat na vzdálenost až 10 metrů. Diktafon stačí jednoduše připojit k telefonu bezdrátově přes Bluetooth. Na zařízení se vejde až 140 hodin zvukového materiálu, má paměť 4 GB. Má vestavěný akumulátor, který může při nepřetržitém nahrávání pracovat 12 hodin, při použití připojení Bluetooth pracuje 5 hodin. Předností diktafonu je také jeho moderní vzhled a velmi odolné pouzdro, které chrání před poničením.

Cena: 3096 Kč (s DPH)

 

Kde tě mám?

Systém satelitní navigace GPS má dosah napříč celou zeměkoulí, čímž poskytuje neomezené možnosti sledování osob, vozidel i dalších objektů. Zaměřování může probíhat na nezávislých externích zařízeních s použitím GSM telefonů. Takové zaměření má pak vysokou přesnost, zpravidla od jednoho do několika málo metrů.

GPS lokalizátor může posloužit k zaměření jakéhokoliv předmětu, umístit jej můžete do auta, které pak v případě krádeže snadno vystopujete. Lokalizátory se používají také ke sledování poctivosti zaměstnanců, kdy je možné sledovat trasu služebního auta. K dostání jsou také lokalizátory pro děti, umístěné například do hodinek, díky kterým zajistíte jejich bezpečnost.

Cloud22

 

A to není vše

Na trhu je volně k dostání také spousta dalších zařízení, která mohou ke špionážním účelům posloužit. Namátkou lze jmenovat fotopasti, nástroje pro noční vidění, měniče hlasu, detektory kovu nebo kriminalistické prášky.