Hlavní navigace

Nexus 7 by se Googlu mohl prodražit

Sdílet

 Autor: © drubig-photo - Fotolia.com
Klíčem k úspěchu nového tabletu budou pravděpodobně aplikace. Google si ale může dovolit cenu dotovat.

Nexus 7, nový tablet od Googlu se sedmipalcovým displejem a čtyřjádrovým procesorem, bude stát 199 dolarů (asi 4 100 Kč). Díky své nízké ceně a výkonnému hardwaru by mohl konkurovat nejen tabletům Kindle Fire od Amazonu nebo Nook od Barnes & Noble, ale z druhé strany i iPadu, jenž stojí 499 dolarů (10 100 Kč) - nebo tabletu Surface od Microsoftu, který byl představen minulý týden a jeho cena zatím není známá.

 

„Pokud chce Google nastartovat prodej tabletů s Androidem, který je zatím docela nízký, mohl by toho dosáhnout prodejem zařízení s vysoce kvalitním hardwarem za nízkou cenu," řekl Jack Gold, analytik ve společnosti J. Gold Associates. „Google má rozhodně motivaci, aby své tablety udělal konkurenceschopnými a určitě chce větší podíl tržního koláče, než jaký může získat pouhou podporou OEM výrobců."

Někteří analytici si myslí, že by Google mohl své tablety dotovat až do výše několika stovek dolarů za kus.

 

Podle analytiků by se Googlu investice do levného tabletu vrátila díky prodeji aplikací a reklam. „Když vezmeme v úvahu, že válka na poli tabletů eskaluje a větší roli zde bude hrát i Microsoft, Google může cítit potřebu agresivnější cenové strategie," uvedla Carolina Milanesi, analytička v agentuře Gartner.

V roce 2011 se prodalo 40 milionů iPadů za minimální cenu 499 dolarů. To ukazuje, že je na trhu stále místo pro prodej tabletů s Androidem, zvláště za nižší ceny, říká Milanesi: „Čtyřicet milionů se nezná nemožných – alespoň v kombinaci se všemi prodejci, kteří Android podporují."

Podle IDC se na trhu tabletů v roce 2011 prodalo 59 % iPadů, ze zařízení se systémem Android připadlo 6,3 % na zařízení od Samsungu a 2,5% od Asusu. Amazon mě podíl na trhu 6,9 %, Barnes & Noble 4,9 %.

 

Klíčem k úspěchu pro Nexus 7 bude podle některých analytiků nejen robustní hardware, ale také velké množství aplikací.

Ken Dulaney, analytik v agentuře Gartner, je přesvědčen, že nízká konkurenceschopnost tabletů s Androidem oproti iPadu je hlavně důsledkem toho, že uživatelům přijde software Androidu mnohem komplikovanější na ovládání než iPad. Další chybou je podle Dulaneyho nedostatek upgradů. „Mnoho tabletů stále používá Android 3.0 a vylepšení na verzi Ice Cream Sandwich je v nedohlednu." Nexus 7 by měl naproti tomu běžet na Androidu 4.1 Jelly Beam.

skoleni

 

Nexus 7 bude Google stát pravděpodobně hodně peněz, protože cena bude muset být dotována, ale analytici se toho příliš neobávají. „Google si to může dovolit," tvrdí Gold. Tom Mainelli, analytik IDC, soudí, že Google je za zvýšení svého podílu na trhu tabletů prostě ochoten zaplatit.