Hlavní navigace

Nexus One: Smartphone od Googlu odhalen

Zhruba tři roky se spekulovalo o tom, zda Google začne prodávat vlastní smartphony a jak budou vypadat. Nyní je v tomto směru již jasno, Nexus One je již v prodeji.
Martin Noska 7. 1. 2010

Sdílet

Google nabízí Nexus One na svých webových stránkách za cenu 530 dolarů, ale v USA je možné jej pořídit i jako dotovaný za cenu 179 dolarů v síti T-Mobile a dále by se měl začít prodávat během tohoto čtvrtletí i u Verizonu, v Evropě by jej pak měla podle informací zástupců Googlu nabízet společnost Vodafone.

I když je přístroj prodáván pod vlastní značkou Googlu, vyrábí jej firma HTC, má 3,7“ AMOLED displej a dále disponuje výkonným ARMovým procesorem Snapdragon na frekvenci 1 GHz.

Nexus One je vybaven citlivými senzory, reagujícími na osvětlení, takže v případě vysokého venkovního světla je automaticky redukován jas podsvícení displeje, podobně jako v případě, kdy si uživatel dá přístroj k uchu pro uskutečnění hovoru, čímž se šetří baterie přístroje. Smartphone dále disponuje 5 megapixelovým fotoaparátem s LED bleskem a podporou videa ve formátu MPEG 4.

Pro redukci hluku okolí je přístroj vybaven dvěma mikrofony, jedním vpředu a druhým na zadní straně. Pokud se uživatel pohybuje v hlučném prostředí, je okolní hluk snímaný pomocí druhého mikrofonu v hovoru automaticky potlačován.

Při předváděcí akce se zdálo, že Nexus One je svižnější, než např. přístroj Droid od Motoroly, což může být dáno rychlejším procesorem i novější verzí operačního systému, neboť je zde použit Android 2.1, který se vyznačuje mimo jiné rozšířenými možnostmi kustomizace. Nexus One také podporuje koncept tzv. „živých pozadí“, které reagují animacemi na dotyky na displeji. Ovládání hlasem je k dispozici i pro zadávání obsahu a nejen pro ovládání telefonu, což znamená, že uživatel může např. diktovat svoje zprávy, které odesílá na Twitter či Facebook a nebo hlasem vytvářet e-maily, které jsou následně konvertovány na texty a odesílány.

Mobilní platforma Android od svého uvedení v roce 2007 začíná v posledních měsících nabírat výrazně na atraktivitě a řada významných výrobců uvedla nebo ohlásila uvedení nových přístrojů s tímto operačním systémem. Také zájem uživatelů roste. Nexus One pravděpodobně dále posílí pozici této platformy, protože Google do podpory jeho prodeje bezesporu investuje nemalé prostředky. O Androidu se také začíná hovořit jako o hlavní konkurenci pro iPhone. Podle rychlého lednového průzkumu společnosti ChangeWave si plánuje 21 % dotázaných respondentů v příštích těch měsících pořídit smartphone s Androidem, 28 % by si pak pořídilo iPhone, což je o čtyři procenta méně, než ve stejném průzkumu z loňského září.

Základní technické parametry přístroje Nexus One:

 • Displej: 3,7palcový AMOLED 480x800 WVGA
 • Tloušťka: 11,5mm; váha: 130g
 • Procesor/rychlost: Qualcomm Snapdragon QSD8250, rychlost až 1GHz
 • Fotoaparát: 5Mpx fotoaparát s bleskem, automatickým zaostřováním a funkcí geo-tagging
 • Integrovaná paměť: 512MB paměti Flash, 512MB paměti RAM
 • Rozšiřitelná paměť: 4GB vyjímatelná SD karta (rozšiřitelná na 32GB)
 • Redukce hluku: Dynamická redukce hluku (Audience Inc.)
 • Porty: 3,5mm stereo jack na sluchátka s čtyřmi kontakty na inline hlasový příjem a dálkové ovládání.
 • Baterie: vyjímatelná 1400 mAh
 • Osobní laserová ozdoba: až 50 písmen na zadní straně telefonu
 • Trackball: trojbarevná dioda, upozornění na maily, chat, textové zprávy