Hlavní navigace

Nežhavější technologie dneška: Scalix – bezplatný groupware pod Linuxem

Groupware v současnosti patří k základním aplikačním prostředkům každé větší společnosti. IT manažery je pro tyto účely často nasazován systém Exchange od společnosti Microsoft, jenž je oblíben především kvůli hladké interakci s Outlookem prostřednictvím rozhraní MAPI. Dosavadní linuxové distribuce mohly tomuto spojení jen těžko konkurovat. Situace se však výrazně změnila s příchodem řešení od společnosti Scalix. Komerční verze tohoto produktu jsou totiž dodávány spolu s takzvaným konektorem (connector), díky kterému může být tento linuxový software do prostředí systémů Microsoftu bezproblémově začleněn.
Patrik Khudhur 9. 7. 2007

Sdílet


Groupware v současnosti patří k základním aplikačním prostředkům každé větší společnosti. IT manažery je pro tyto účely často nasazován systém Exchange od společnosti Microsoft, jenž je oblíben především kvůli hladké interakci s Outlookem prostřednictvím rozhraní MAPI. Dosavadní linuxové distribuce mohly tomuto spojení jen těžko konkurovat. Situace se však výrazně změnila příchodem řešení od společnosti Scalix. Komerční verze tohoto produktu jsou totiž dodávány spolu s takzvaným konektorem (connector), díky kterému může být tento linuxový software do prostředí systémů Microsoftu bezproblémově začleněn.

Co je však nejzajímavější – Scalix nabízí i bezplatnou verzi (Community Edition) svého softwaru, která poskytuje téměř všechny vlastnosti, jež obsahují placené varianty Small Businesses nebo Enterprise Edition. Ve verzi Community Scalix Serveru je mimo jiné zahrnuta podpora jen pro 25 takzvaných prémiových uživatelů (ti mohou služby zmíněného konektoru využívat ve spojení s klientskými programy Microsoft Outlook nebo Evolution od Novellu), avšak počet standardních uživatelů je neomezený. Pro malé podniky tak varianta Community představuje ideální bezplatné řešení pro skupinovou spolupráci.

Základní rysy
Ve verzi Community je možné vytvořit libovolný počet POP/IMAP účtů elektronické pošty standardních uživatelů. Součástí nabídky pro ně je kromě e-mailové schránky i osobní kalendář a možnost vzdáleného přístupu prostřednictvím webového rozhraní Scalixu (Scalix Web Access, SWA).
Pětadvacet prémiových uživatelů zahrnutých v bezplatné variantě Scalixu může pro práci s groupwarovým serverem využít výše zmíněnou nativní podporu pro MS Outlook prostřednictvím MAPI i pro produkt Evolution od společnosti Novell a dále služby postavené na technologii Ajax. Prémioví uživatelé také mohou pracovat se službou „Group Scheduling“, jež je dostupná v aplikaci Kalendář, a mohou také využívat takzvané veřejné adresáře určené pro sdílení dokumentů, kalendářů a kontaktů nebo pro případnou kooperaci při jejich změnách.
Příjemná je bezesporu i nativní podpora pro technologie iCal a pro metaadresáře v rámci LDAP, a to pro všechny uživatele. U varianty Commuinity je ale nedostupná podpora interoperability s Exchange Serverem nebo integrace s Active Directory. Antivirus, antispam a archivační funkce je nutné realizovat prostřednictvím prostředků třetích stran.

Podpora webových browserů a klientů e-mailu
Oficiálně podporovanými internetovými prohlížeči jsou Internet Explorer verze 5.5 nebo 6.0, dále Mozilla 1.7 a vyšší a konečně Firefox 1.0 nebo vyšší. Jako e-mailový klient můžete používat Microsoft Outlook 2000, XP, 2003 nebo novější či Novell Evolution 2.4.2 nebo novější. Na klientských pracovních stanicích by měl běžet operační systém Windows 2000 nebo XP. Pokud použijete starší varianty Windows, nedostanete pro ně od techniků Scalixu žádnou podporu.

Instalace Scalixu Community Edition
Instalace realizovaná prostřednictvím grafického průvodce je snadná. Správu celého systému přitom lze vykonávat jak přes grafické rozhraní, tak i pomocí příkazové řádky.
Uvedenou bezplatnou variantu lze nainstalovat pouze na jediném hostiteli. Kompletní Scalix balík tak může běžet na jediném počítači. Prvním krokem je přihlásit se k operačnímu systému jako root. Na našem testovacím stroji s nainstalovaným operačním systémem Fedora Core 4 musíme použít soubor scalix-core-intel-redhat-10.0.1.tar.gz. Zkopírujte jej do vhodného adresáře a rozbalte s těmito parametry:

tar –xzvf scalix-core-intel-redhat-10.0.1.tar.gz.

Doporučujeme, abyste podrobně prošli dokumentaci pro zvolenou distribuci Linuxu a ujistili se, že všechny potřebné balíky jsou v něm nainstalovány. Příkazem ./scalix-installer vyvoláte grafické instalační menu. Během doby, kdy je kontrolován systém, jste informováni o možných nekompatibilitách. Například pokud neexistuje záznam v souboru /etc/hosts, jste upozorněni na to, abyste tak učinili.

Po závěrečném kliknutí myší je balík groupwaru nainstalován, takže může následovat prvotní konfigurace. Nejprve zadejte jméno poštovního uzlu, poté přiřaďte doménové jméno, které by mělo mít podobu pravé poloviny adresy schránky elektronické pošty. Dále určete pravidla pro to, jak bude vypadat levá polovina e-mailové adresy a také takzvaný alias, tedy jak se bude vaše adresa zkráceně jevit případným příjemcům zpráv. V posledním kroku zadejte ještě poštovní adresu a heslo pro Scalix Admins. Poté software vytvoří příslušný e-mailový server (pozor, celá procedura může zabrat delší čas).

Dotaz na licenční číslo můžete přeskočit, neboť varianta Community žádný licenční klíč nepotřebuje. Následuje instalace komponent Java Runtime Environment, Jakarta Tomcat a Apache Connector to Tomcat (JK). Po stanovení hesla pro administrační konzoli Scalixu software nakonfiguruje ještě několik dalších věcí a spustí Tomcat. Instalace groupwarového serveru je v tomto okamžiku ukončena.

Administrační konzole
Převážnou část správy Scalixu můžete realizovat prostřednictvím webového prohlížeče a navíc nemusíte být ani fyzicky přítomni u počítače, kde je uvedený groupware nainstalován. Prostřednictvím příkazu

http://<jméno nebo IP adresa serveru>/sac

lze přes protokol http aktivovat správní konzoli (Administration Console). Přihlásit se ke groupwarovému serveru je možné pomocí jména a hesla, jež byla zadána už při instalaci. Obvykle má správce adresu sxadmin@<Plné doménové jméno>. Webové rozhraní je srozumitelné a nemělo by uživatelům činit žádné potíže.

Zřízení uživatelských účtů
Nové uživatele lze do systému zavést prostřednictvím funkce „Create New User“. Bezplatná verze Scalix Community dovoluje zřídit účty až 25 takzvaných prémiových uživatelů, přičemž první z nově ustavených účtů bude spadat právě do této kategorie. Rozdíl mezi prémiovým a standardním uživatele je takový, že prémiový uživatel může oproti standardnímu využívat jako klientský systém Microsoft Outlook nebo Novell Evolution, a to prostřednictvím takzvaného konektoru. Standardních uživatelských schránek bez podpory konektoru lze ve verzi Community zřídit v podstatě neomezené množství.

Nyní nastal čas si vyzkoušet, zda jsou zprávy elektronické pošty úspěšně doručovány. Pomocí okna shellu zadejte příkaz

mail -v test.user@<Plné doménové jméno> – s test

a poté vložte text těla zprávy. Vícenásobným stisknutím klávesy [Enter] e-mail odešlete, přičemž zadáním příkazu cat /var/mail/root můžete hned vidět, zda zpráva na místo určení došla.
Účet uživatele, jenž byl při prvotní konfiguraci vytvořen, je samozřejmě možné upravovat i dodatečně. Jednotlivé uživatele lze rovněž přidělit do různých skupin.
Výhodné je bezesporu také to, že jednotlivým uživatelům lze přidělit omezenou kapacitu jejich poštovní schránky (v rámci záložky „Advanced“). Předejdete tak možnému neplánovanému zaplnění dostupného úložného zařízení....

Zajímá-li vás groupware, a to nejen Scalix, a další aktuální technologické trendy, určitě si nenechte ujít knihu redakce časopisu Computerworld 10 nejžhavějších technologií světa počítačů a internetu, z níž pochází i výše uvedená textová ukázka. Kromě popisu jednotlivých nástrojů pro spolupráci (Scalix, Lotus Notes...) přináší také konkrétní postupy (v případě Scalixu se seznámíte například se správou přes příkazový řádek) a pomůže vám rychleji si osvojit danou tematiku. Níže přinášíme obrazovou ukázku z kapitoly o Scalixu a tipech pro něj:

Strana 177 - Tipy pro Scalix zde


K dalším detailům o obsahu knihy 10 nejžhavějších technologií světa počítačů a internetu a k objednávkovému formuláři přistupujte zde.

Knihu si můžete objednat zde:

Jste-li předplatitel použijte tento objednávkový formulář

Nemáte-li předplatitné použijte tento objednávkový formulář