Hlavní navigace

Nezničitelná folie na mobil je tady

14. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © marekgalica
Folie na mobilní telefony, tablety a další elektroniku nejsou jen tak na okrasu, ale mají svůj význam – prodlužují živnost přístroje, protože jej šetří před poškozením. Osud rychlého poničení potká v Česku zruba 400 tisíc telefonů ročně.

Po Vánocích otázka poměrně na tělo. Když si spočítáte, kolik mobilů, tabletů a dalších vychytávek prošlo vaší domácností za poslední dva roky a vy jste se s nimi musel rozloučit jen proto, že někomu upadl na zem, omylem na něj něco upustil nebo ho nezvratně poškrábal ostrým předmětem třeba v kapse. Přitom by stačilo investovat do smysluplných ochranných prostředků, nikoliv divných ponožek, které jako ochranu na svá elektronická zařízení už nenasazuje nejspíš vůbec nikdo?

Na začátek něco statistiky. Ročně se v České republice prodají přibližně dva miliony chytrých telefonů. Což je 65 % celého trhu, který jak se zdá stále není nasycen, takže toto číslo bude i nadále stoupat. Z něj je ale důležité vydělit tzv. B2C telefony, kterých je kolem 1,8 milionů. Tedy takové telefony, které končí v rukou nejen manažerů, grafiků. Ale také maminek na mateřské, jejich teenagerů a podobně. Zbytek, tedy necelých 200 tisíc jde do sektoru B2B.

Petr Svoboda, managing director společnosti Skinzone, zabývající se vývojem a výrobou dekorativních i ochranných polepů a fólií na mobily či ochranné kryty vysvětluje: „Podle zdrojů, které mám k dispozici, se téměř 20% telefonů vrací zpět k výrobcům, a jejich servisním službám, protože jsou v historicky krátké době poškozené. Děti dokážou s dotykovými mobily neuvěřitelné věci, jejich kreativita při poškrábání tabletu a mobilu zřejmě nezná mezí, ale nejsou to jen ony. Často se opravují i telefony, které vypadly jejich majitelkám během konverzace a nakupování, případně péče o děti. Multitasking sice chytré hračičky umí, lidstvo ho zvládá hůř. A odnášejí to právě elektronické přístroje.“

Jsou to jednoduché počty. Čtyři stovky za doživotní záruku, nebo oprava v ceně nového mobilu nižší třídy? Svoboda má jasno: „Právě kvůli poměru cena/kvalita, jsou ochranné fólie těla nebo displeje telefonu pro zákazníky stále zajímavějším řešením. Nechce se jim totiž platit horentní sumy za opravu,“ dodává Svoboda.

Například oprava v případě poškození displeje iPhonu se může vyšplhat až na šest tisíc. V porovnání s nákupem ochranné fólie je to horentní suma. Navíc některé folie nabízejí nejen doživotní záruku ale jistotu, že se se svým elektronickým zařízením v servisu jen tak neocitnete. Novinkou jsou nyní pokročilejší fólie Tempered Glass, které jsou folií jen podle jména. Jsou to spíše skleněné materiály.

„,Ručím za to, že mobilní zařízení s  ochranou Screenshield Tempered Glass snese i přímý úder kladivem. Takže dětské ruce mu pak už opravdu ublížit nemohou. Plus je tam vychytávka pro ty, kteří chtějí mít svůj mobil či tablet vždy čistý: Díky speciální svrchní oleofobické vrstvě, která je velmi příjemná na dotek, a nezůstávají na displeji díky ní otisky prstů,“ říká Svoboda ze Skinzone.

Ještě novější, ale zatím spíše ve stavu testovacích vzorků je ochranná folie z dílny korejské firmy Hxtar, která nabízí ochranou folii s tvrdostí 8, kdy 9 má safírové sklo a 10 diamant. Kromě tvrdosti, se tak vyznačuje značnou pružností a tenkým profilem. Na ni si ještě chvilku počkáme.