Hlavní navigace

Nginx novou komerční verzí cílí na korporace

14. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © HaywireMedia - Fotolia.com
Nginx Plus podporuje více způsobů směřování datových proudů mezi komponentami Javy.

Reverzní proxy server Nginx vznikl v roce 2002 a jeho projekt se od počátku snažil řešit spíše problémy instalací s velkým počtem paralelních spojení. Je založen na otevřeném zdrojovém kódu s licencí podobající se BSD. Podle statistik z roku 2013 je ngnix třetím nejrozšířenějším webovým serverem vůbec. V roce 2011 byla vytvořena společnost Ngnix Inc., která od února 2012 nabízí komerční podporu.

Ngnix Plus je komerční edice serveru, která mimo podporu nabízenou ve dvou verzích (standard s 8hodinovou reakční dobou a premium s 2hodinovou reakcí a podporou hot fixů) obsahuje řadu nástrojů a vlastností navíc. Ty se zaměřují především na problematiku větších instalací, ať už jde o ověřování zdraví aplikace, monitorování aktivity, pokročilý load balancing, dynamickou rekonfiguraci, rozšířené možnosti logování nebo adaptivní streamování médií.

Podle Guse Robertsona, ředitele společnosti Ngnix, se nedávno uvolněná verze snaží především o lepší podporu korporátních aplikací v Javě: „Nginx má tady příležitost nabídnout řešení, které máme pro webové servery s velkým provozem, i pro podnikové zákazníky.“

Díky množství nových rozšíření může Nginx Plus zvládá více typů směrovacích požadavků aplikací Java, které se typicky skládají z mnoha propojených komponent. Webový server již dříve podporoval trvalé relace pomocí technologie cookie. Nyní může zpracovávat požadavky Javy i díky syntaktické analýze dat obsažených v dotazech HTTP, jako je název serveru nebo URL. Je kompatibilní se všemi variantami jazyků běžících na virtuálním stroji Javy, jako jsou Groovy nebo Scala.

Nginx Plus může monitorovat instalace FastCGI, což je populární framework pro budování interaktivních webových aplikací. Z hlediska výkonu je důležité, že nyní monitoruje nejen odchozí, ale i příchozí směr datových toků. Podpora takzvaného fault tolerant provozu znamená, že organizace mohou mít připravený záložní webový server pro případ, že by primární server z nějakého důvodu selhal.

Nginx Plus 2 obsahuje i nejnovější otevřenou verzi Ngnixu, kterou je v současnosti verze 1.5.8. Tradičně je Nginx používán na velkých webových platformách, které vyžadují, aby server na dotazy http reagoval s minimální možnou latencí. Takto jsou postaveny například Facebook, Zynga, Pinterest, Netflix nebo Hulu.

O Nginx Plus se zajímají i korporace, které nemívají tak velmi zatížené webové servery, ale značná část jejich provozu se postupně přesouvá na web. Od srpna 2013, kdy se objevila první verze Nginxu Plus, získalo řešení více než 100 zákazníků, především ze segmentu středních korporací. Nginx Plus je dostupný na základě předplatného: standardní podpora stojí 1350 dolarů a premium 2700 dolarů ročně.

 

Autor článku