Hlavní navigace

Nike+ SportBand – zajímavá hračka pro nadšené běžce

28. 4. 2011

Sdílet

Pokud se považujete za nadšeného běžce a hledáte způsob, jak si své výkony lépe organizovat nebo jak si vést jejich souhrnné statistiky, jistě se dříve nebo později dostane do hledá...

Pokud se považujete za nadšeného běžce a hledáte způsob, jak si své výkony lépe organizovat nebo jak si vést jejich souhrnné statistiky, jistě se dříve nebo později dostane do hledáčku vašeho zájmu sporttester Nike+ SportBand.
Zařízení Nike+ SportBand z dílny společnosti Nike představuje zajímavý produkt, jenž je cílen jako užitečný doplněk pro běžce, kteří své výkony rádi podrobují statistikám. Jedná se nicméně spíše o zábavný prvek, který se svou funkcionalitou nemůže rovnat profesionálním GPS sporttesterům. V jednoduchosti nicméně spočívá krása – a SportBand jistě padne mnoha rekreačním běžcům do noty. Pojďme se podívat, co jednoduchý gumový náramek s displejem dovede.
Celé zařízení sestává ze zápěstního pásku s odnímatelnou částí s USB konektorem a footpodu, neboli čipu, jenž se vkládá pod vložku specializované obuvi Nike. Design zařízení hodnotíme kladně, s elegantním Nike+ SportBandem se nemusíte stydět vyrazit ani do společnosti, kde může zařízení zastat funkci stylových hodinek. Z praktického hlediska musíme Nike+ pokárat za displej postrádající podsvícení, jenž se stává při nedostatku světla, stejně jako na přímém slunečním svitu mírně nečitelným. Z pohledu technického řešení však tento krok plně chápeme, protože kapacita miniaturní vestavěné baterie by byla pro tyto účely pochopitelně nedostatečná.
Jak tedy zařízení funguje? Jak již bylo zmíněno v úvodu, nejedná se o GPS zařízení, tudíž údaje o tempu a vzdálenosti SportBand získává výhradně z počtu kroků zaznamenaných footpodem a podle průměrné délky jednoho kroku (což je pochopitelně nastavitelný údaj). Mezi základní funkce patří měření okamžité rychlosti, uplynulého času, uběhnuté dráhy, spálených kalorií – a pokud si pořídíte hrudní pás s čipem Wearlink+ Transmitter, jenž je s Nike+ SportBand kompatibilní, dovede SportBand zaznamenat i srdeční tep. Jistě si říkáte, že se nejedná o žádné závratné množství informací, avšak zastat funkci podrobného elektronického trenéra si SportBand ani za úkol neklade.
Malé množství zaznamenávaných dat na druhou stranu oceníte při připojování zařízení k počítači, kdy je přenos a zobrazení vašeho aktuálního výkonu dílem okamžiku. Komunikace s PC probíhá prostřednictvím speciálního programu, jenž si mohou registrování zákazníci stáhnout ze stránek Nikeplus.com. Zde si taktéž po vytvoření osobního profilu mohou ukládat statistiky, případně porovnávat výsledky s kamarády nebo si prohlížet své dosavadní výkony. Z povahy technického řešení zařízení není bohužel možný geografický záznam uběhnuté trasy, což se výrobce snaží alespoň zčásti kompenzovat možností manuálního zakreslení trasy do Google Maps.
Podle výrobce by mělo zařízení na jedno nabití vydržet zhruba 14 hodin provozu. Doporučujeme však SportBand průběžně dobíjet, neboť pokud by vám nešťastnou náhodou došla baterie, veškeré své běžecké záznamy ztratíte. Adaptér mezi klasickou 230V zástrčkou a USB portem bohužel není součástí balení, nicméně v případě zájmu se dá pořídit za rozumnou cenu. Samotné nabití na plnou kapacitu nezabere více než 2 hodiny. Co se vnitřní paměti týče, je zařízení schopno pojmout až 30 hodin běhu (respektive 15 hodin, pokud zaznamenáváte i srdeční tep). Pakliže paměť dochází, SportBand zobrazí zprávu MEM LOW, a to už budete vědět, že vám zbývá prostor pro zhruba hodinový záznam.
Pojďme se nyní podívat, jaké přesnosti při měření vzdáleností SportBand dosahuje. Vzhledem k faktu, že jediné vodítko, podle něhož zařízení počítá uběhnuté vzdálenosti, představuje počet kroků a průměrná délka každého z nich, nemůžete očekávat zcela přesné údaje. Pakliže však nebazírujete na přesnosti na desítky metrů, bude vám SportBand zřejmě vyhovovat. Přístroj jsme testovali na běžeckém okruhu na trasách známé délky, což nám umožnilo určit přesnost produktu a odhadnout jeho obvyklou odchylku od reality. Před kalibrací se naměřený výsledek pomocí SportBandu od správné hodnoty lišil asi o 8 %, po kalibraci byla odchylka menší než 3 %. Kdyby testy probíhaly v členitém terénu, kdy je běžec přirozeně nucen průběžně měnit délku kroku, zřejmě by se však odchylka o něco zvýšila.
Z pohledu rekreačního běžce hledajícího zpestření svého sportovního zážitku rozhodně SportBand hodnotíme kladně. Zařízení poskytne základní údaje s přijatelnou přesností a nabídne možnost realizace statistik prostřednictvím líbivě zpracovaných webových grafů. Sportovce vyžadující od svého sporttesteru vysokou přesnost a množství zevrubně naměřených hodnot již však SportBand za cenu okolo 1600 Kč uspokojit nedokáže.