Hlavní navigace

Nikon AF-S 24-120mm f/4G ED VR

6. 9. 2010

Sdílet

 Autor:
Nikon představil objektiv AF-S 24-120mm f/4 ED VR s 5× zoomem pro uživatele digitálních jednookých zrcadlovek formátu FX.

Objektivy s ohniskovou vzdáleností 24-120 mm mají v řadě objektivů NIKKOR unikátní postavení a nová verze tohoto objektivu nabízí pevnou světelnost f/4 v celém rozsahu ohniskových vzdáleností. Objektiv obsahuje antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat a systém redukce vibrací Nikon druhé generace (VR II). 

Zurab Kiknadze, Product Manager Lenses, Accessories & Software u společnosti Nikon Europe, říká: „Tento objektiv nabízí vynikající poměr ceny a výkonu v kompaktním provedení všem podnikavým fotografům. Jde v tomto roce již o druhý uvedený objektiv s pevnou světelností f/4 a redukcí vibrací (VR), rozšiřující dále možnosti fotografů využívajících vybavení Nikon“.

Objektiv AF-S 24-120mm f/4 ED VR pokrývá rozsah ohniskových vzdáleností 24 až 120 mm a je vhodný pro živou fotografii a fotografii na cestách. Pevná světelnost f/4 umožňuje fotografům snadno pracovat s hloubkou ostrosti v dostupném rozsahu ohniskových vzdáleností.

Objektiv AF-S 24-120mm f/4 ED VR je vybaven systémem redukce vibrací Nikon druhé generace (VR II), který nabízí stabilizaci obrazu ekvivalentní použití o přibližně 4 EV kratšího času závěrky, a v kombinaci s pevnou světelností f/4 je praktickým vybavením za nízké hladiny osvětlení. Systém nabízí dva režimy redukce vibrací: „Normal“ pro běžné fotografování z ruky a „Active“ pro kompenzaci mechanických vibrací v letadlech a pohybujících se vozidlech.

Komplikovaná optická konstrukce objektivu využívá antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat, dva optické členy ze skel ED a tři asférické optické členy pro jasný obraz s vysokým kontrastem v širokém spektru světelných podmínek. Výsledkem jsou minimální projevy reflexů, závoje a zbytkových optických vad a příjemná reprodukce neostrých míst obrazu zprostředkovaná 9lamelovou clonou. 

Ultrazvukový zaostřovací motor použitý v tomto objektivu byl speciálně vyvinut v souladu s charakteristickými vlastnostmi objektivu. Nabízí diskrétní automatické zaostřování a díky zaostřovacímu režimu M/A umožňuje v libovolném okamžiku manuálně upravit zaostření. Zpřevodování zaostřovacího mechanizmu a umístění ovládacích prvků byly pečlivě zkonstruovány tak, aby umožnily intuitivní ovládání (na slepo) za současného pohledu do hledáčku. Objektiv je dobře vyváže na digitálních jednookých zrcadlovkách, jako je D700, a jeho tubus obsahuje jemné vroubkování pro bezpečné držení.

Zoom o velkém rozsahu ohniskových vzdáleností je umístěn ve velmi kompaktním a odolném těle. Díky rozsáhlému použití součástí z hořčíkové slitiny a technických plastů odolává objektiv dobře nárokům každodenního provozu a gumová těsnění okolo spínačů a bajonetu znamenají, že prach a vlhkost nejsou žádným problémem.

Objektiv se dodává včetně sluneční clony HB-53 a měkkého pouzdra.

Doporučená cena objektivu u nás je 28000 korun.

top100

Nikon AFS 24 120 ED VR

 

Ohnisková vzdálenost

24-120 mm

Světelnost

f/4

Nejvyšší clonové číslo

f/22

Konstrukce objektivu

17 čoček/13 členů (včetně dvou optických členů z ED skel, tří asférických optických členů a jednoho optického členu s antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat)

Obrazový úhel

84˚-20˚ 20’ (61˚-13˚ 20’ při použití na formátu Nikon DX)

Nejkratší zaostřitelná vzdálenost

0,45 m

Největší měřítko zobrazení

0,24× (při použití nejdelší ohniskové vzdálenosti)

Počet lamel clony

9 (s optimalizovaným tvarem)

Zaostřování

Autofokus se zabudovaným ultrazvukovým zaostřovacím motorem a manuální zaostřování

Průměr filtrového závitu

77 mm

Průměr × délka

Cca 84 × 103,5 mm

Hmotnost

Cca 710 g